Kemalpaşa'da Kent Bostanı kuruldu

04 Tem 2020

Artvin Kemalpaşa Halkevi, hayata geçirdiği 'Kent Bostanı' projesiyle organik tohum ve ürünler elde etmeyi hedefliyor


Kemalpaşa Halkevi, belediye ve halkın desteğiyle organik tarıma başladı. Kemalpaşa merkezinde bulunan 2 dönümlük alana biber, fasulye, salatalık, domates gibi ürünler ekildi. İlk senenin hasadı tamamen tohum olarak kullanılacakken, önümüzdeki seneden itibaren kooperatifleşme ve halka ucuz doğal ürünler ulaştırılmak hedefleniyor.


Kemalpaşa Halkevi üyesi Güneş Altınkaya “Kent Bostanı” adını verdikleri projeyi anlattı.


Geleneksel tarım


“Gıda egemenliğini kırmak için böyle bir proje yaptık” diyen Altunkaya, tohumları halkın yanı sıra Artvin ve Kemalpaşa belediyelerinden aldıklarını söyledi. İlk etapta deneme amacıyla küçük bir alana ekim yaptıklarını aktaran Altunkaya, başaralı olduklarına inandıklarını ve ilerleyen zamanda alanı büyüterek seraya dönüştüreceklerini ifade etti.


Kemalpaşa halkının da bu projeye ilgi gösterdiğini ifade eden Altunkaya, fideleri halk ile beraber ektiklerini, bununda halkta toprak ve suyun değerinin anlaşılmasına neden olduğunu dile getirdi. Gelecek sene itibariyle ürün almaya başlayacaklarını belirten Altunkaya, tekrar belediyeyle ortaklaşarak ürünlerinin halka ulaştırılacağını söyledi. İnsanların doğal ürün bulmakta zorlandığını vurgulayan Altunkaya, geleneksel tarımcılık anlayışını tekrar hayata geçirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: MA


Etiketler : Kent Bostanı,