'KDP’nin gözetleme noktalarından istihbarat bilgileri toplanıyor'

29 Haz 2021

Şırnak Valisi ile Duhok Valisi arasında toplantı trafiği yaşanıyor. 2 ayda 4 toplantı gerçekleşti. Derkar sınırında 17 köy, Batifa’da 14 köy ve Kanimasi’de de 7 köy boşaltıldı

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Avaşîn, Metîna ve Zap bölgelerine yönelik başlattığı operasyon devam ediyor. MA'dan Erdoğan Altan'ın haberine göre karadan istenilen ilerlemeyi sağlayamayan TSK, yoğun teknik ve hava saldırılarına ağırlık vermek zorunda kaldı. Bölge Yönetimi’ndeki KDP’ye bağlı özel "Zerewanî" ve "Gulan" güçlerinin desteğini alan bölgede yoğun çatışma yaşanıyor. 

AKP iktidarının Kürt sorununa dair 2013-2015 yıllarını kapsayan müzakere döneminde devreye soktuğu çok boyutlu ‘Çöktürme Planı’, TSK’nin 24 Temmuz 2015’teki Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik bombardımanı ile ifşa olmuştu. Planın en önemli ayağı PKK’yi hareket edemez duruma getirmekti. Bu amaçla Avaşîn, Metîna ve Zap alanlarına yönelik “Pençe1-2 ve 3” harekatları başlatılıp, KDP de savaşa dahil edildi. Irak Parlamentosu Asayiş ve Güvenlik Komisyonu Üyesi Bedir el-Ziyadi’nin paylaştığı bilgilere göre; Türkiye, Federe Kürdistan’da bugüne dek 70 askeri üs kurdu ve buralara 30 bin dolayında asker yerleştirdi.

 

Mesud Barzani’nin konukevinde toplantı

Türkiye’nin Aralık 2017’de başlattığı operasyon ilk olarak Raperin Soran hattına yönelikti. Böylece Behdinan (Zap, Metîna, Heftanin alanları) ve Soran (Xakurkê, Xinêre, Diyala ve Sîdeka alanları) hattının birbirinden koparılması amaçlanıyordu. Bu adımla KDP’nin Kandil’e bağlı Zînî Wertê’ye güç yerleştirme planı devreye konuldu. İlk aşama olarak da MİT denetiminde KDP’ye bağlı yeni karakol ve gözetleme noktaları kurulacaktı. Böylelikle PKK alanları hedef alınarak Kandil alanı denetime alınmış olacaktı. Fakat bu duruma karşı başta aydın ve sanatçılar olmak üzere toplumun değişik kesimlerinden gelen tepkiler dolayısıyla bu amaca ulaşılamadı. 

Edinilen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl Hewlêr’in Mesif’e bağlı Kore köyünde yer alan Mesud Barzani’nin konuk evinde MİT-KDP yetkilileri arasında yapılan bir toplantıda HPG güçlerini kuşatmaya yönelik yeni bir plan hazırlandı. Buna göre de Garê eteklerine, Zêbarî ve Asurilerin yaşadığı Deştê Nehlê bölgelerine ağır silahlar konuşlandırıldı.

 

Garê başarısızlığı

KDP’nin gözetleme noktalarından istihbarat bilgileri toplanıp, Savunma Bakanlığı’na verilerek yeni operasyonların hazırlıkları yapıldı. Türkiye 10 Şubat’ta esirlerin bunduğu Garê’nin Siyanê köyündeki kampa yönelik operasyon başlattı. Esirlere ulaşılıp, alana hakim olmanın hedeflendiği operasyon başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun üzerine KDP ile ortak yeni bir harekat planı hazırlandı.

 

KDP’nin aktif şekilde sahada 

Bölgeye dair son gelişmelerde KDP’nin aktif şekilde sahada olduğu görülüyor. Avaşîn, Metîna ve Zap bölgelerine yapılan operasyonlarla birlikte özellikle Metîna alanı yeni provokasyon sahası olarak seçilmiş durumda. TSK’nin Metîna’nın kuzeyinde Kani Masi, kuzeybatısında Bêgova, güneyinde Bamernê ve güneydoğusunda Şeladize üsleri bulunuyor. Yine Metîna, Amediyê ve Zaxo şehirlerinin önemli stratejik çatısı konumunda. 

TSK buraya tamamen yerleşerek şehirlere dönük kuşatma planını tamamlamak istiyor. Metîna’da Zendura ve Kestê tepelerinin yamaçlarından öteye ilerleyemeyen TSK, uzun süredir KDP üzerinden yaptığı hazırlıkları devreye koyarak bu alanı tamamen ele geçirip, tampon bölge oluşturma amacında. 

 

Buna göre:

* Kısa bir sürede Metîna alanına bağlı Tepe Orte’ye (Gavnarkê-Kanimasi hattı) güç yerleştiren KDP,  Safarya köyüne de yeni bir nokta kurmaya çalışıyor. 

* Ciditke köyünde yeni askeri nokta inşa edilirken, Bekulke köyü civarlarında bulunan iki tepeye de üslendi.

* Qumrî köyünün güneyi ve Girê Casus’ta var olan askeri noktalara yeni takviyeler ve üsler yapıldı.

* Metîna’nın batısındaki ve Çiyayê Spî alanına açılan Serê Metîna’da Bankê köyü Zerewanî gücü tarafından tutuldu. Erize köyü ve Şirtê köyünde yeni KDP noktaları yapıldı.

Geçen aylarda Batifa’da TSK üssünde ve Barzan bölgesinde gerçekleşen iki toplantıda yeni planlamalara gidildi. Buna göre; Bosele’de 2, Derkare’deki Ecem alanında 2 nokta yapılacağı, dağ silsilesi olan Karê’de 4 nokta yapılması planlanıyor. Ardından da KDP, Metîna’nın ortasındaki Tepe Orte’nin Qela Saddam bölgesine, Brifka köyü üçgenine, Bazif köyü civarlarına, Tirwaniş-Şimayla köyü arasına girecek ve buralarda yeni karakol ve askeri üsler kuracak.

Görüşme trafiği

Bölgeye getirilen paramiliter güçler ve korucuların yer alması, bölgede demografik değişikliğin de amaçlandığını gösteriyor. Derkar sınırında 17 köy, Batifa’da 14 köy ve Kanimasi’de de 7 köy boşaltıldı. Onlarca dönümlük arazi ve ormanlık alanın yakılmasıyla birlikte 300’ü aşkın aile göç ettirildi. KDP tarafından yayla yasağı getirildi, kısa vadede askeri bir bölge uzun vadede ise demografinin değiştirilmesinin amaçlandığı belirtiliyor. Bu stratejik planın gerçekleştirilmesi için de Şırnak ve Duhok valiliklerinin ortak proje adı altında çalışmalara başladığı öğrenildi. Konuyla ilgili son iki ay içinde Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan ile Duhok Valisi Ali Tatar’ın 4 kez toplantı ve görüşme yaptıkları iddia edildi. 

Amaç insansızlaştırmak

TSK’nin Metîna saldırılarında yerleşim yerleri bilinçli bir şekilde hedef alınıyor. Amacın bölgenin insansızlaştırılması olduğu belirtiliyor. Bu plan Türkiye’nin Hewlêr Büyükelçisi’nin KDP yetkilileri ile yaptığı görüşmede askeri üsler için toprakların satın alındığı ve ağaç kesiminin normal kabul edildiği ortaya çıkmıştı. 

Kıyımın yeni adresi Besta

Şırnak’ta askeri operasyon bölgelerinde uzun bir süredir ağaç kıyımı yapılıyor. Cudi Dağı bölgesinde bugüne kadar on binlerce ağaç kesildi. Safine Tepesi’ne kadar uzanan ağaç kesiminin yapıldığı yerlerde ise şimdiye kadar 10’un üzerinden yeni kalekol inşa edildi. Ağaç kesiminin olmadığı yerlerde ise büyük orman yangınları yaşandı. Çoğu asker ateşi sonucu çıkan yangınlar binlerce ağacı küle çevirdi. Yangınlara müdahale “güvenlik” gerekçesiyle engellendi.

HEWLER


Etiketler : KDP, sınır ötesi operasyon,