KDP yönetiminin 'derin'liklerindeki fotoğraflar paylaşıldı

11 Haz 2021


Sınır ötesi operasyona destek veren KDP ile "derin" ilişkileri, JİTEM'in tetikçi olarak kullandığı Abdulkadir Aygan ile çekilen fotoğraflarla yeniden gündeme geldi. 

Sınır ötesi operasyonuna farklı şekillerde destek veren Federe Kürdistan Bölge Başbakanı Mesrur Barzani’ye ve bağlı Zerewanî ve Gulan Peşmergelerine tepkiler gelişirken KDP’nin derin devlet ile ilişkilerini yeniden tartışılıyor. 

 

KDP’nin Kürtlere karşı operasyonlara destek vermemesini isteyen sosyal medya kullanıcıları, Federe Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani’nin, JİTEM tetikçisi-itirafçı Abdulkadir Aygan ve dönemin TSK komutanları ile 1992’de Diyarbakır Ordu Evi’nde çekildiği belirtilen fotoğrafı paylaştı. Yine KDP Lideri Mesud Barzani, Asayiş Jandarma Komutanı Korgeneral Necati Özgen, Abdulkadir Aygan birlikte fotoğraflar vermişti.

MA'nın haberine göre PKK Lideri Öcalan, 4 Şubat 2009'da tarihli avukat görüşmesinde, fotoğrafı hatırlatarak, Abdulkadir Aygan ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirmişti: “Bu Abdülkadir Aygan ilginç biri. Bu, benim uzaktan akrabam oluyor. Daha askerdeyken JİTEM’e katılmış, sonrada kaçtığını söyleyerek bizim yanımıza geldi. Sonra da itirafçı yaptılar onu. Bizim yanımıza görevli geldiğini biliyordum, tahmin ediyordum. Ona şunun sorulmasını istiyorum: Siz Öcalan’ın yanına giderken onu infaz etmek için mi gittiniz? Bu sorunun cevabı önemlidir. Ben bu sorunun cevabını istiyorum. Ona sorulabilir.”

Avukatlarıyla 4 Mart 2009'ta yaptığı görüşmede, Aygan’ın Taraf gazetesinde yer alan iki ayrı röportajına değinen Öcalan, “Aygan kimdir? PKK itirafçısıdır. Bu yargısız infazları PKK itirafçılarına yaptırdılar. Aygan Diyarbakır’da 700’e yakın infaz yapıldı diyor. Aygan’ın Barzani ve Necati Özgen’le fotoğrafları çıkmış. Nasıl poz vermişti! Aygan, Barzani, Necati Özgen gibi isimlerle oturup kalkınca, ‘Bana iktidarın kapısı açıldı’ diye düşünmeye başladı. Kendisine bir valiliğin verileceğini düşünüyordu. Çürükkayalar da böyle düşünüyordu. Böyle isimlerle oturup kalkınca ‘Bize iktidarı açacaklar’ diyorlardı. Ama yanıldılar. Kullanıldılar” demişti. 

'KDP’nin ticareti çok çirkin'

Öcalan, derin devlete dair değerlendirmelerde bulunduğu 30 Aralık 1999 tarihli görüşmede, KDP Genel Başkanı Mesud Barzani ile ilgili şunları söylemişti: "KDP’nin ticareti çok çirkin. Türkiye’den para alıyorlar. Geçmişte de böyleydi. Bize gelip ‘burada kalın’ diyorlardı. Türkiye’ye gidip ‘biz bu kadar PKK’liyi öldüreceğiz’ diye para istiyorlardı. 80 milyon dolar mıydı, neydi almışlardı. Bizi Türkiye’ye, Türkiye’yi bize satıyorlardı. Bu oyun hala devam ediyor. Biz bu oyunu bozalım diyoruz.”

Öcalan, 15 Mart 2000 tarihinde avukatlarına yaptığı değerlendirmede, sınır ötesi operasyonların Türkiye açısından talihsizlik olacağını belirterek şunları söylemişti: “Güneyde bazı gelişmeler olabilir. Barış çalışmalarını biz bir taraftan geliştirirken Güney’de tehdit gücüsünüz deniyor. Devletin bu noktada rahatsızlığı var. Ama bu bir tehdit değil, barış gücü. Bunu ısrarla vurgulamak gerekir. Bizim orada altı yedi bine yakın gücümüz var. Bu çok büyük bir güç. Hepsi de silahlı. Ayrıca çok güçlü üslenmişlerdir diye düşünüyorum. Orası üslenmeye uygundur. Garê, Gabar, Heftanîn. Devletin oraya gitmesi, operasyon yapması büyük talihsizlik olur. Binden fazla ölü olur en az. Kesinlikle devlet bu oyuna gelmemelidir. Oraya girilirse korkunç kan dökülür. Ben uyardım. O zaman gerilla orada sıkışırsa, mecburen Kuzey’e de geçer dedim”

İSTANBUL 

 


Etiketler : Sosyal medyada KDP, Sınır ötesi operasyona KDP desteği, KDP Abdülkadir Aygan ilişkileri,