KDP Kürde AKP gibi bakıyor

15 Haz 2021

Gazetemize konuşan Hewlêr’de gözaltına alınan Barış Heyeti’ndeki Kürt siyasetçiler, Türkiye’nin Kürtlere yaptığı muameleyi KDP’nin de Kürtlere yaptığını söyledi. Kürt aktivistler, yeni bir ihanete geçit verilmemesi gerektiğini söyledi

Türkiye’nin 23 Nisan’da başlattığı sınır ötesi operasyona ve KDP’nin tutumuna ilişkin Federe Kürdistan Bölgesi’ne giderek temaslarda bulunmak isteyen Barış Heyeti’nin 5 üyesi Hewlêr’de gözaltına alındı. Hewlêr Havaalanı’nda tutulan Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eşbaşkanı Demir Çelik, Alican Yıldırır, Cemal Demir, Rabia Baldemir ve Mutlu Tatar’dan oluşan heyet, KDP güçleri tarafından alıkonuldu. Alıkonulan siyasetçiler pazar günü sınır dışı edildiler. Yaşananları ve KDP’nin tutumunu alıkonulan siyasetçilerle konuştuk. KDP’nin duruşunun Kürt tarihinde yeni bir kara leke olmasını istemedikleri için çabaladıklarını söyleyen siyasetçiler bu tavırdan vazgeçme çağrısı yaptılar.

‘Açlık grevine başlıyoruz deyince…’

“Daha uçaktan iner inmez bizi karşılamak için bir barikat kurmuşlardı ve o barikatta bizim pasaportlarımıza el koyarak bizi içeri aldılar” diyen barış grubunda yer alanlardan Ali Yıldırır, bu andan sonra tavırlarının netleştiğini belirterek ellerinde isim listesi olduğunu ve kendilerini beklediklerinin anlaşıldığını aktardı. Demir Çelik’in başına 1 milyonluk ödül olduğu için onu ayrıca çağırıp görüştüklerinin aktaran Yıldırır, Çelik’in kendilerine onunla konuşan grubun içinde istihbarattan kişilerin de olduğunu aktardığını söyledi.

Tüm gece boyunca yoğun bir provokasyon olduğunu aktaran Yıldırır, “Bu tür yaklaşımları kabul etmediğimizi söyleyerek açlık grevine başladığımızı söyledik onlara. Bu onları bayağı tedirgin etti. Basına yansıdıktan sonra bir heyet geldi ve bizim için bilet ayarlayarak salı günü ülkeden çıkarılacağımızı söyledi. Bu yaklaşımı kabul etmediğimizi ısrarla ifade ettik. Bu grubun içerisinde farklı kesimlerden kişiler vardı ve Kuzeyli olduğumuz için bize daha çok tepki vermeye başladılar” ifadelerini kullandı. Gelen heyetin kendilerine karşı yaklaşımını değerlendiren Yıldırır, “Gelen heyetin şöyle konuşmaları olmuştu: Sizin beyninizi yıkamışlar, aklınızla oynamışlar, ne yaptığınızın farkında değilsiniz. Sizi kandırmışlar. Buraya niçin geldiğinizi biliyoruz dediler” diye belirtti.

‘Onur duyarak geldim’

Kürdistan’a büyük bir zevk ve onur duyarak gittiğini belirten Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eşbaşkanı Demir Çelik, kendilerine buna denk bir muamelenin yapılmadığını belirterek, “Terörize eden, kriminalize eden ve bizim her hareketimizi bir değil onlarca insanın kuşatılmışlığıyla gözetim altında tutmayı kendisine görev edinen bir yaklaşımla karşılaştık. Adeta Türkiye’de kolluk kuvvetlerinin bize bakışından farksız bir muameleyle karşılaştığımızı söyleyebilirim” diye konuştu. Barış ve diyalog esaslı bir ziyaret olduğunu ısrarla belirtmelerine rağmen bu yaklaşımla karşılaştıkları için incindiklerini belirten Çelik, “Kürdistan’ın bir bütün olduğu ve bu bütüne hizmet etmek adına herkesin bir kısım benmerkezci anlayıştan uzak kalması gerektiğini belirtmemize, fedakarlıklardan hareketle yan yana gelinmesi gerektiğinin altını çizmiş olmamıza rağmen, yaklaşımları medeni, insani bir ilişkiden çok uzaktı” dedi.

AKP’nin kopyası

Barış Heyeti’nde yer alan Tevgera Ciwanen Şoreşger aktivisti Mutlu Tatar da yürütülen savaşa karşı bir barış heyeti çalışmasını duyunca katılım sergilediğini ve bunu bir görev olarak bildiğini söyledi. Hewlêr’e rahat gidemeyeceklerinin farkında olduklarını aktaran Tatar, “Her ne kadar Hewlêr hükümetinin haberi olsa da karşımızda savaşta ısrar eden ve Kürt halkının imhasında ısrar eden Türk devlet gerçeği var. Bunun yanı sıra bu devlet gerçeğiyle uzun yıllardır işbirliği içinde olan bir KDP gerçeği vardı. Yine de biz elimizden geldiğince tüm yolları tüketmek ve elimizden gelen çabayı sergilemek istedik” diye belirtti.

Daha başlangıçta Almanya’dan çıkmaya çalışan 27 arkadaşlarının engellediğini söyleyen Tatar, “Aralarında Alman parlamenterlerin, siyasetçilerin olduğu arkadaşlarımız engellendi ve gerekçe olarak Türk devletiyle Alman devleti arasındaki ilişkilerin bozulmasının istenmediği belirtildi” diye konuştu. Kendilerinin buna rağmen Hewlêr Havaalanı’na varabildiğini aktaran Tatar, kendilerine herhangi bir hukuki gerekçe sunulmadan ellerindeki listeye göre alıkonulduklarını belirtti. “Biz her ne kadar savaşa karşı Kürt halkının değerlerinin sahiplenilmesi için geldiğimizi söylesek de bize karşı tutumları değişmedi. Bizim beynimizin yıkandığını ve kandırıldığımızı söyleyip durdular” ifadelerini kullandı.

‘Uluslararası bir konsept’

Bu yaklaşımın sadece Türkiye ve KDP ile sınırlı bir konsept olmadığını vurgulayan Mutlu Tatar, bunun Almanya başta olmak üzere uluslararası bir konsept olduğunu ve bunun Kürt halkının yarattığı değerleri imha temelinde bir konsept olduğunu düşündüklerini söyledi. Hewlêr Havaalanı’nda tutuklandıklarında bunun hukuksuz bir karar olduğunu belirterek direniş kararı aldıklarını belirten Tatar, Hewlêr’de görüşmelerini gerçekleştirene kadar eylemlerini sürdürme kararı aldıklarını aktardı. Basın üzerinden bu konunun işlenmesi üzerine bir tavır değişikliğine gidildiğine dikkati çeken Tatar, bunun üzerine korumaları olan takım elbiseli 6-7 kişinin gelerek kendileriyle görüştüğünü ve o akşam çıkarılacaklarını söylediğini belirtti. Bu görüşmeden sonra bir grup arkadaşlarının Katar üzerinden Avrupa’ya gönderildiğini, kendilerinin de Mısır üzerinden Almanya’ya gönderildiklerini söyledi. 

“Kürt halkının soykırımını amaçlayan geniş kapsamlı konsepte karşı biz elimizden gelen her türlü direnişi sergileyeceğiz” diyen Tatar, “Bu yaklaşımı ve sorumlularını teşhir etmeye ve buna karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu tür oyunlara gelmemelerini, buradan kendilerine rant sağlayacaklarını düşünmekten vazgeçmelerini istiyoruz. Halkımızın tarihinde yeterince ihanet yaşandı, bir yenisi olarak kendilerinin de Kürt tarihine geçmesini istemiyoruz. Bunun olmaması için elimizden geldiği kadar direneceğiz” dedi.

Yusuf ÖZDEMİR

 


Etiketler : Yusuf özdemir, Hewler, Uluslararası Barış Heyeti,