Kayyumun 'manevi kızı' da rüşvetten gitti

02 Tem 2020

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile merkeze çekilen kayyum Mustafa Yaman'a yakın isimlerin yolsuzluk gerekçesiyle tasfiyesi sürüyor. Kayyumun 'manevi kızı' olarak ün salan Merve Erciyas ile rüşvet aldığı belgelenen Bülent Erdolu da açığa alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne 19 Ağustos 2019'da yeniden kayyum olarak atanan ve 10 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile merkeze çekilen eski Vali Mustafa Yaman'a yakın isimlerin tasfiyesi sürüyor.

Yaman’ın 2016’da Balıkesir’den getirdiği ve kayyum atamasının ardından belediyenin Sosyal Hizmetler Daire Başkan Vekili yaptığı Merve Erciyas açığa alındı. Kayyum Yaman’ın “manevi kızı” olarak ün salan Erciyas’ın, hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarından dolayı açığa alındığı öğrenildi. Erciyas’ın, eşi olan Y.Ç.’nin polis okulunu kazanması üzerine belediyeye ait kiralık araçlarla konvoy yaparak, polis okuluna uğurlamasının söz konusu iddialardan birisi olduğu öğrenildi. Kayyum Yaman’ın “propaganda ekibi” olarak bilinen Mardin Masa’dan da sorumlu olan Erciyas’a, bu nedenden kaynaklı “görevi kötüye kullanmak” suçunu işlediği öğrenildi.

Erciyas'ın eşi Y.Ç. polis olduktan sonra kayyım Yaman tarafından geçici görevle Mardin'e getirilmişti. Y.Ç.’nin, belediyenin Bilgi İşlem Daire Başkanlığını “el altından” yönettiği kent halkı tarafından biliniyordu.

Erdolu da açığa alındı

Erciyas’ın yanı sıra, valilik ve belediyede protokol memuru olarak görev yapan ve Mezopotamya Ajansı'nda (MA) rüşvet belgeleri yayınlanan Bülent Erdolu da açığa alındı. Erdolu, kayyum danışmanlığı yaptığı dönemde belediyenin araç kiraladığı şirketlerden “komisyon” adı altında rüşvet aldığı ortaya çıkmış ve söz konusu duruma ilişkin belgeler Mezopotamya Ajansı (MA) tarafından 15 Mart 2019'da yayınlanmıştı.

Kayyum Yaman, 246 bin TL rüşvet aldığı ortaya çıkan Erdolu’yu görevden almayarak korumuştu.

Yöneticiler için suç duyurusu

Yaman'ın merkeze çekilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi'nde inceleme yapan müfettişler, çok sayıda üst düzey yönetici hakkında usulsüz işlemler ve yolsuzluk suçlamaları ile Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Müfettişlerin incelemesi sürerken, Yaman tarafından belediyede Genel Sekreter yapılan Abdullah Yenigün ile hakkında usulsüz işlemlere dair belgeler ortaya çıkan Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeyni Teker görevden alındı. Yine, Yaman’ın merkeze çekilmesinin ardından, yeğeni olarak bilinen ve Kent A.Ş.’de gayri resmi görev yapan Yunus Emre Akça, usulsüzlüklerle gündeme gelen Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım, Mali Hizmetler Daire Başkanı Adnan Kaya ve Destek Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Erkan da görevden alındı.

Kaynak: MA


Etiketler : Mardin Büyükşehir Belediyesi, kayyum,