Kayyumlar tecavüz üretiyor

11 Haz 2021

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanan Cumali Atilla’nın işe aldığı M.D.’nin tecavüzcü olduğu ortaya çıktı. Zanlı ortadan kaybolurken, çocuğun babası yaşananları anlattı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde konservatuar bölümünde çocuk ve yetişkinlere müzik eğitimi veren, Diyarbakır Domlar ve Romanlar Kültür Dayanışma Folklor Gençlik ve Spor Kulübü (DOMDER) başkan yardımcısı M.D. isimli erkek, 14 yaşındaki çocuğa tecavüz etti. Yaşananlardan sonra başlatılan polis incelemesinin ardından zanlının ortadan kaybolduğu ve duruma yardım eden annesi G.D.’nin gözaltına alındığı öğrenildi. Zanlı M.D. hala aranırken annesi G.D., 1 gün gözaltında kaldıktan sonra savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Çocuğun babası konuştu

Olaya dair çocuğun babası Mustafa D. yaşananları anlattı. Mustafa D., zanlının yeğeni olduğunu ve ailesiyle birlikte çocuğunu kandırıp eve götürdüğünü, sonrasında ise şiddet uygulayarak tecavüz ettiğini söyledi. Mustafa D., “M.D., daha önce benim çocuğumla evlenmek istediğini söyledi. Ben de ona kızımın 14 yaşında, kendisinin de 40 yaşında olduğunu ve bu nedenle böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söyledim. Benim çocuğum yaşadıklarını anlayacak yaşta değil, henüz 14 yaşında. Çocuğuma resmen kumpas kuruldu. Bu işin içinde M.D., annesi G.D. ve diğer aile üyeleri de var” dedi.

‘2 kadına da işkence uyguladı’

M.D.’nin daha önce de evlendiği iki kadına sistematik şiddet uyguladığını; daha önce çalıştığı kültür merkezinde ise birini taciz ettiği fakat bu suçların üstünün kapatıldığını paylaşan Mustafa D., “M.D.’nin ne şiddeti ne de tacizi ilk değil. Evlendiği kadınlara işkence etti. Kadınlar maruz kaldıkları işkenceye daha fazla dayanamayıp evden ayrıldı” diye konuştu. 

‘Serbest bırakıldı’

Baba Mustafa D., zanlı M.D.’nin işlediği suçlardan sonra ortadan kaybolduğunu ve sadece annesinin gözaltına alındığını aktardı. Tecavüzle ilgili çocuğun savcılıkta ifadesini verdiğini belirten Mustafa D., “Çocuğum savcılıkta kendini kaçırdıklarını, şiddet uyguladıklarını ve kendisine tecavüz ettiğini anlattı, ifadesini verdi. Zanlı M.D.’nin annesi de 1 gün gözaltında tutuldu dün serbest bırakıldı” ifadelerini kullandı.

Kadın kurumlarına çağrı 

Baba Mustafa D., sesinin duyulmasını isteyerek kadın kurumları ve avukatların yanlarında yer alması için çağrıda buundu. 

Zanlı M.D.’nin, 2016 yılında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla döneminde işe alındığı öğrenildi.

Şehriban Aslan-Gülistan Azak/Diyarbakır-JINNEWS


Etiketler : kadına tecavüz, Cumali Atilla, Diyarbakır Kayyumu,