Kayyum su zammına tepkileri afişlerle dindirmeye çalışıyor

14 Oca 2020

Diyarbakır’da suya yüzde 330 zam yaptığı ortaya çıkan kayyum Hasan Basri Güzeloğlu, sivil toplum örgütlerinden gelen tepkilere karşı billboardlara afişler astı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınmasının ardından yerine kayyım olarak atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun, 27 Kasım 2019 tarihinde suya fahiş yüzdeliklerle zam yaptığı ortaya çıktı. Kayyımın oluşturduğu belediye meclisinin kararıyla, metreküpü (1 ton) 2.64 TL olan su fiyatında “basamak sisteme” geçilerek, yüzde 35 ile yüzde 330 arasında zam yapıldı. Yapılan zamma ilişkin açıklama yapılmazken, Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü 30 Aralık'ta yaptığı açıklamada, suda indirim müjdesi verdi.

Yüzde 50 zam iddiası

Yapılan haberlerle su zammının gündeme gelmesi üzerine DİSKİ Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Yeni geçilen basamak sistemine değinilmeyen açıklamada, suya sadece yüzde 50 zam yapıldığı öne sürüldü.

'Suyu maliyenin altında satıyoruz' afişi

Suya yüzde 330’a varan zam, kamuoyunun ve sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden olurken, Diyarbakır kayyımı Güzeloğlu, kent merkezindeki billboardlara, “Suyu maliyenin altında satıyoruz” yazılı afişler asıldı. Kayyımın isminin yer aldığı afişlerde, 1 metreküp suyun maliyetinin 3.71 TL olduğu ve DİSKİ’nin 1 metreküp suyu 3.50 TL’den sattığı belirtiliyor. Kayyım, kısa bir süre önce resmi Twitter hesabından, “Diyarbakır Sur ve Kanalizasyon İdaresi DİSKİ’de ilk kez mali disiplin sağlandı. Aylık gelir 14. 2 milyondan 18. 1 milyona yükseldi” paylaşımı yapmıştı.

Başarı olarak yansıtılıyor

Kayyım Güzeloğlu, önceki kayyım Cumali Atilla döneminden kalan borçların küçük bir kısmı olan 55 milyon TL ödemesini de kayyum döneminin başarısı olarak yansıttı.

Kaynak: MA


Etiketler : Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Mızraklı, kayyum,