Kayyum mahalleyi toza boğuyor

15 Haz 2021

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu, Bağlar ilçesinde bulunan parkın altyapı çalışmaları yapıyor. Ancak, hiçbir çevresel önlem alınmaması nedeniyle mahalle toza boğulurken, yurttaşlar da tozdan etkileniyor

Kayyum yönetiminde olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar ilçesinde bulunan bir parkın altyapı çalışmalarını yapıyor. Ancak çevresek hiçbir önlem alınmadığı için günlerdir tüm mahalle toz toprak içinde. 

Newroz Caddesi'ne paralel boşlukta yapımı süren parkın, çalışmaları sırasında sulama da yapılmıyor. Rüzgarla birlikte havaya karışan toz bulutu etraftaki ev kaldırım kullanan yayaların yaşamını zorlaştırıyor. 

TOKİ'nin yapımını üstlendiği parkın yapımında ağır iş makineleri de çalıştırılıyor. Kepçelerle kazılan toprağın kamyonlara yüklenmesi esnasında, mahallenin tamamı toz bulutuna maruz bırakılıyor. 

İnsan sağlığını hiçe sayıyorlar

Park güzergahı boyunca kaldırımları kullanmak isteyen yurttaşlar, nefes almakta zorlanıyor. Maskeli olmasına rağmen toz yuttuğunu ifade eden mahallelilerden Mazlum Demir, “Bu şekil çalışmayı bir batı kentinde yapamazlar. Burada insan sağlığını hiçe sayıyorlar. Kıymet verilmediği için solduğumuz toza ilişkin önlem de alınmıyor. Toprak kazıma ve yükleme esnasında su dökülse bu rezilliği yaşamayacağız” dedi. 

 

Nefes almakta zorlanıyorlar

 

Yapımı 2'nci ayda bitmiş olmasına rağmen henüz bir süredir çalışması başlatılan parka paralel konut sahipleri de bu durumdan şikayetçi. Aşırı sıcağa rağmen çevredeki konut sahipleri, kapı ve pencerelerini sıkı sıkıya kapatmak zorunda kalıyor. Söz konusu parka bitişik Yiğit Demir isimli çok bloklu site sakinleri, tozdan kaynaklı balkonlarını kullanamadıkları gibi, nefes almaktan da zorlandıklarını dile getirdi. Ajansımıza ulaşan site sakinleri, günlerdir önlem alınmayan çalışmanın yarattığı kirliliğe maruz kaldıklarını ve seslerini ulaştıracak kimsenin olmadığını ifade etti.

DİYARBAKIR


Etiketler : Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu,