Alan ve Artîn bebeğin ortak kaderi

08 Haz 2021

Geçtiğimiz yıl İngiltere'ye geçmek isterken botun batması sonucu kaybolan 15 aylık Artin'in cenazesi Norveç kıyılarına vurdu. Bu facia Alan Kurdi’nin Bodrum’a vuran cansız bedenini akıllara getirdi

Norveç, ülkenin batısında kıyıya vuran çocuk cenazesinin, ailesi ile birlikte geçtiğimiz yıl İngiltere'ye gitmek için bindikleri botun batması sonucu ölen 15 aylık Artîn'e ait olduğunu açıkladı.

Artin’in ailesi, İran'da nüfusun çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Serdeşt kentinde yaşarken, daha iyi bir yaşam umuduyla İngiltere'ye göç etmek istemişti. Aile, Türkiye üzerinden İtalya'ya, sonra da Fransa'ya gitti. Ancak buradan İngiltere'ye trenle girme yönündeki iki girişimlerinde de geri çevrildiler. En sonunda, altınlarını ve diğer değerli eşyalarını satıp bir insan kaçakçısına yaklaşık 6 bin euro ödeyerek, Manş Denizi'ni kaçak yollardan botla geçmeye karar verdiler.

Ancak 27 Ekim 2020 günü bindikleri bot rüzgardan alabora oldu. Artin'in babası Resul Iran Nezhad ve annesi Shiva Muhammed Panahi'nin yanı sıra dokuz ve altı yaşlarındaki kardeşleri Anita ile Armin öldü. Olayın ardından 15 sığınmacı hastaneye kaldırıldı ama Artin bu kişilerin arasında değildi. Fransız savcılığı botun batması hakkında soruşturma başlatmış ama Artîn'den haber alınamamıştı.

7 ay sonra cenazesi Norveç kısına vurdu

Şimdi, yedi aydan uzun süre sonra ve millerce öteden, Artîn'in cenazesinin bulunduğu haberi geldi. Norveç polisi, ülkenin güneybatısındaki Karmoy'da 1 Ocak günü kıyıya cenazesi vuran çocuğun, 15 aylık Artin olduğunu açıkladı. Polis, kıyıya vuran cenazenin örneklerinin Oslo Üniversitesi Hastanesi'nde ailenin DNA'sı ile karşılaştırıldığını ve örneklerin birbirleriyle uyuştuğunu duyurdu.

Ailenin yakınları geçtiğimiz aylarda Batı basınına yaptıkları açıklamalarda, Artin'in bulunabilmesi için çağrıda bulunmuştu. 15 aylık bebeğin cenazesinin şimdi İran'a gönderileceği belirtiliyor.

Alan Kurdî 

Bodrum'da, 2 Eylül 2015'te Yunanistan'a geçmek isterken bindikleri lastik botun batması sonucu 3 yaşındaki  Kürt Alan Kurdi'nin yanı sıra ağabeyi ve annesinin de aralarında bulunduğu 5 kişi yaşamını yitirmişti. Alan bebeğin sahile vuran cansız bedeninin görüntüleri, Suriye'deki savaşın korkunç yüzünü bir kez daha ortaya koymuş, uluslararası toplumun da mülteci sorununa dikkatini çekmişti.

Aile'nin yaşam mücadelesi

Aslen Kobani'nin Beğdik köyünden olan Alan Kurdî ve ailesi 2011 yılının sonlarına kadar Şam'ın Rükneddin bölgesinde yaşadı. 2012'de Halep’e gelen aile çatışmalar artınca Kobani'nin 25 kilometre yakınındaki Beğdik köyüne döndü. İŞİD'in 15 Eylül'deki Kobani saldırısından sonra birçok mülteciyle birlikte Türkiye'ye gelen aile, IŞİD'in 26 Ocak 2015'te Kobani'den çıkartılmasından sonra Nisan ayında Kobani'ye döndü. Aile Haziran ayındaki saldırıdan sonra yeniden Türkiye'ye geçti.

Daha önce üç kez bir Avrupa ülkesine gitme girişiminde bulanan aile dördüncü kez gitmek üzere İzmir'de, Kos adasına giden bir bot temin edecek kişilerle görüştü. Alan, annesi Rehanna, babası Abdullah ve abisi Ghalib ile birlikte 2 Eylül Çarşamba sabahı erken saatlerde Alihoca burnunda temin edilen bota bindi. Birkaç saat sonra dalgalar artınca kaptan botu terketti. Abdullah Kurdi o anları şöyle anlattı: "Ben tekneyi kullanmaya çalıştım ama büyük bir dalga tekneyi vurdu. O zaman olanlar oldu. Çocuklarımı ve karımı tutmaya çalıştım ama başaramadım. Birer birer öldüler." 

Alan, Galip Kurdi ve Reyhan Şeyho Kobane'de toprağa verildi.[

HABER MERKEZİ

 

 


Etiketler : Kürt, İranlı mülteci,