Kayı işçileri iki yıldır hakları için mücadele ediyor

19 Nis 2021

Haklarını almak için 2 buçuk yıldır direnen Kayı İnşaat İşçileri, kazanana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Kayı İnşaat ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketi sahibi Coşkun Yılmaz’ın, Cezayir’de bünyesinde farklı şantiyelerde çalıştırdığı yaklaşık 300 işçinin maaşlarını Aralık 2018’den beri ödemiyor. İnşaat Emekçileri Sendikası’na (İnşaat Sen) bağlı Kayı İnşaat İşçileri 2 buçuk yıldır maaşlarını almak için mücadele ediyor. İşçiler, 28 Aralık 2019 yılında Cezayir’de başlattıkları eylemlerini Ocak ayından İstanbul’da eylemlerini sürdürüyor. Zor günler yaşayan işçiler, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesini istiyor.

Eylemlerimiz devam edecek

Cezayir’de 2 yıl boyunca çalıştığını ifade eden Kayı İnşaat işçisi Atasoy Bilgin, çalıştığı süreçte parasını alamadığı ve geçim sıkıntısı çektiği için Türkiye’ye döndüğünü söyledi. Bilgin, şirketin sadece Cezayir’de değil yurt dışında farklı ülkelerinde çalışan işçilerin de haklarının verilmediğini söyledi. Şirketin bir yıl önce ücretlerini vereceklerinin sözünü verdiğini ancak şimdiye kadar verilen sözlerin yerine getirilmediğini dile getiren Bilgin, işverenin işçilerin ücretlerini vermemek için bin bir türlü oyun oynadığını söyledi. Bilgin, “Yurt dışında yaptığımız eylemlerden sonra Türkiye’de de eylem yapmaya başladık. Kayı İnşaat bu süreçte konkordato ilan etti. Hakkımızı almayana karar durmayacağız ve eylemlerimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Hakkımızı istiyoruz

 Kayı İnşaat işçisi Mehmet Salih Aşrak da, Cezayir’de 60 derece sıcaklığın altında 2 sene boyunca çalıştığını ama hakkını alamadığını dile getirdi. Batman’da oturduğunu ama eylemlere destek vermek için Batman'dan İstanbul’a geldiğini ifade eden Aşrak, işverenin gasp ettiği haklarının geri verilmesini istediklerini söyledi.

Sözler tutulmadı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın 2 yıl önce haklarının ödeneceğinin sözünün verildiğini belirten Aşrak, 2 yıl geçmesine rağmen verilen sözlerin yerine getirilmediğini dile getirdi. Aşrak, 2 yıldır eylemlerini sürdürdüklerini hatırlattı. Aşrak, “Bakan Yardımcısı Kıran bize ‘Siz gidin evinizde oturun. Ben bu işin takipçisi olacağım. Sizler paranızı alacaksınız’  demesi üzerine memleketlerimize gittik. Ama bir sonuç alamadık. Verilen sözler bile tutulmadı. Amaçları sadece bizleri oyalamakmış. 2 buçuk yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz. Hakkımızı alana kadar da alanlardan hiçbir yere ayrılmayacağız. İşçiler olarak zor durumdayız. Sadece hakkımızı istiyoruz daha fazlasını istemiyoruz” diyerek yetkililerden sorunlarına çözüm olmasını talep etti.

Aşrak, 1 Mayıs'ta alanlarda haklarını savunacaklarını belirterek tüm işçileri 1 Mayıs alanlarına dayanışmaya çağırdı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Kayı inşaat işçileri,