Kaya Gazı felaketi

18 Nis 2021

Kaya gazı kuyuları felakete yol açıyor. Teksas’ta açılan kuyuların doğaya verdiği zararın maliyeti 117 Milyar doları bulabilir

Ekolojistlerin yıllardır mücadelesini verdiği fosil yakıtların zararları bitmek bilmiyor. Her geçen gün yeni bir felakete yol açtığını öğrendiğimiz fosil yakıtlar hala kapitalizmin vazgeçilmezleri arasında. Kapitalist sistemin yüksek maliyetli bulduğu için 2000’lere kadar pek tercih etmediği Kaya Gazı giderek yaygınlaşan bir kaynak haline geliyor. Ekolojistlerin uyarılarına kulak tıkayan devletler ve sermaye sahipleri yeni felaketlerin kapısını aralıyor.

Kuyular kaderine terk ediliyor

Uzmanlar kaya gazının çıkarılması maliyetli olduğu için karının piyasa fiyatlarının yüksek seyretmesine bağlı olduğunu belirtiyorlar. Fiyatların düşük kalması durumunda şirketlerin iflas ettiğini vurgulayan uzmanlar, bu nedenle birçok kuyunun tedbir alınmadan kaderine terk edildiğini ifade ediyorlar. Kazılan kuyuların kapatılmamasından kaynaklı toprağa sızan petrol ve türevlerinin doğaya çok ciddi zararlar veriyor.

Şirketler sorumlu davranmıyor

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, ABD’nin güney eyaletlerindeki kaya petrolü üretiminin, sonuçları ortadan kaldırılması için yüz milyarlarca dolar gerekebilecek bir çevre felaketine dönüştü. Söz konusu bölge ABD’nin petrol endüstrisinin merkezi olarak kabul ediliyor ve son yıllarda kaya petrolü yatakları geliştiriliyor. Yasalara göre petrol çalışanları, kullanılmayan kuyuları ve kuleleri çevreye zarar vermemesi için koruma altına almalı (konservasyon), zira kuyularda kalan petrol ve başta metan olmak üzere yan maddeler toprağa sızabilir. Ancak fiilen birçok şirket koruma işlemiyle ilgili yeterince sorumlu davranmıyor.

117 milyar dolar gerekecek

Teksas’ta 7S Oil and Gas şirketinin bir sahayı satın aldığını ve işletmeye başladığı ancak birkaç yıl sonra iflas etti. Sahada onlarca iyi korunmamış petrol kuyusu bıraktığı belirtilen yazıda, uzmanlara göre terk edilen kuyuların yeterince korunmadığı için petrol ve yan maddelerin toprağa sızdığı, sonuçların giderilmesi içinse 168 milyon ila 117 milyar dolar gerekeceği vurgulanıyor.

Diyarbakır’da da açılmak istendi

Benzer felaket haberleri dünyanın farklı yerlerinden gelmeye devam ederken, kar hırsıyla doğa talanına hız veren AKP iktidarı Diyarbakır’da kaya gazı arayacağını duyurmuştu. Ekolojistlerin yoğun tepkilerine rağmen projede ısrarcı olan iktidar gelen tepkilere dirnemeyerek projeyi durdurmak zorunda kalmıştı.

 

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Kaya gazı, Teksas,