Katliamın ilk adımı 26 Haziran’da

10 Haz 2021

Kanal çevresinin betonlaşması güzellik olarak sunulurken, Kanal ile Marmara’nın da sonu getirilecek

AKP iktidarı Kanal İstanbul ısrarını sürdürürken Marmara’da ortaya çıkan müsilajın deniz ekosistemini tamamen yok edileceğinin önemli bir göstergesi olduğuna yönelik uyarılar ise sürüyor. AKP’li Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın haziran sonunda temelinin atılacağını söylemesinin ardından ilk katliam adımı 26 Haziran tarihinde atılıyor. Erdoğan’ın “Benim çılgın projem” diye adlandırdığı Kanal İstanbul ile su havzaları ve tarım arazileri yok edilerek kanal çevresinde 500’er bin nüfuslu iki merkezin oluşturulmaya çalışılıyor. 

İBB Kanal İstanbul’a karşı

Kanal İstanbul’un kent için bir tehdit olduğunu ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Hem yaşamsal hem çevresel ve de aynı zamanda bence geleceğini, su politikaları açısından her konuda çok ciddi tehdit eden, merkezi hükümetin projesi olan Kanal İstanbul’la mücadele ediyoruz. Buna, bütün bilimsel verilerin ışığında karşıyız. Bunun yapılmasına engel olacağız” derken, Erdoğan ise bu gerçekleri yok sayarak adımlarını hızlandırıyor.

Erdoğan’ın güzellik anlayışı!

Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, “Kanal İstanbul’u İstanbul’a kazandırdığımızda İstanbul’un hem coğrafi hem stratejik hem güzelliği bir kat daha artacaktır. Kanal İstanbul’un üzerinde altı tane köprü göreceksiniz. Bu altı köprüyle adeta Kanal İstanbul’un sağında, solunda 2 şehir inşa edeceğiz. Bu 2 şehirle beraber İstanbul bir başka olacak. Daha başka bir güzel olacak” ifadelerini kullanmıştı. Betonlaşmayı bir güzellik olarak gören Erdoğan’ın Kanal İstanbul ısrarından vazgeçmeyeceği anlaşılıyor. Diğer yandan bilim insanlarının uyarıları ise sürüyor.

Marmara hızla atık dolacak

Marmara Denizi’nde yaşamın yok olma süreci atıklar nedeniyle yaşanırken, Kanal İstanbul’un açılması halinde Marmara’ya Avrupa’nın tüm kirliliğini Karadeniz’e taşıyan Tuna Nehri’nin kirli akıntısı kanal yoluyla hızla Marmara’ya dolacağı biliniyor. Prof. Dr. Naci Görür, geçtiğmiz gün yaptığı açıklamada, “Aslında bütün Orta Avrupa’nın atıkları nehirler üzerinden Karadeniz’e geliyor. Karadeniz dünyanın en kirli denizidir. Karadeniz’deki atıkların bir bölümü de Boğaz’dan geçerek Marmara’ya geliyor. Kanal yapılması halinde Karadeniz’deki atıklar daha yüksek miktarda Marmara’ya ulaşacak” sözleri Kanal İstanbul girişiminin çok yönlü bir katliam olduğunu göstermeye yetiyor.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Kanal İstanbul, Kanal İstanbul Projesi,