'Katliamı sanıkları neden Avrupa'dan istenmiyor?'

01 Tem 2020

HDP'li Hatimoğulları, Soylu'ya, Madımak katliamı sanıklarının Avrupa'da yaşadığı kentlerden neden istenmediğini ve neden insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında yargılanmadığını sordu

Sivas Katliamı'nın üzerinden 37 yıl geçti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise katliamın yıl dönümü dolayısıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması talebiyle Meclis'e soru önergesi verdi.

Katliamcıların, haftalar öncesinden "katliam" çağrısı yaptığını kaydeden Hatimoğulları, buna rağmen devletin gerekli önemleri almadığına dikkat çekti.

9 firari sanık Almanya'da yaşıyor

Haklarında dava açılanlardan bir kısmının hiç bulunamadığını, bu sanıkların bazılarının Sivas'tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettiğini, bir kısmının ise haklarındaki arama kararına rağmen yurt dışına çıktığını ifade eden Hatimoğulları, toplam 9 firari sanığın Almanya'da yaşadığını söyledi.

Erdoğan tarafından affedildi

Madımak katliamı sanıklarından Ahmet Turan Kılıç'ın ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "yaşı ve sağlık sorunları" nedeniyle affedildiğini hatırlatan Hatimoğulları, davanın ise yıllar sonra zamanaşımı ile düşürüldüğünü kaydetti. Hatimoğulları, "Oysa insanlık suçunun zaman aşımı olamaz; 27 yıldır süren adalet arayışı/mücadelesi ancak bu insanlık suçunu işleyenlerin bir an önce yargılanması ve cezalandırılması ile sonuç alabilecektir" dedi.

'Türkiye neden sanıkları istemiyor?'

Sivas katliamı sanıklarından kırmızı bültenle aranan Vahit Kaynar,'ın, 2011 yılında Polonya sınırında yakalandığını ancak 40 gün sonra Türkiye'den iadesi istenmediği için serbest bırakıldığını da anımsatan Hatimoğulları, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) adına davayı takip eden Avukat Mahmut Erdem'in, firari baş sanık Murat Sonkur'un nerede yaşadığının tespit edilmesine rağmen, 2017 yılından beri Türkiye tarafından kesinlikle iade talebinde bulunulmadığının Alman makamlarınca kendilerine bildirildiğini ilettiğini kaydetti.

HDP Milletvekili Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Soylu'nun şu soruları yanıtlamasını istedi:

-Firari faillerden en az birine Alman vatandaşlığı verildiği, Almanya'da güvenli oturum statüsü kazandırıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Sivas Katliamı failleri Almanya'da kendileri için doğabilecek hukuksal sonuçlara karşı korunmakta mıdır?

-Adresi araştırma sonucu ortaya çıkarılıp savcılığa iletilen fail Murat Sonkur, her seferinde, yeni adresi bilinmeyecek şekilde -bir gün içerisinde- bir başka adrese taşınmış ve bu prosedür bir ay içerisinde toplam beş kez tekrarlanmıştır. Bu şahıs devlet kurumları tarafından mı korunmaktadır?

-Federal Hükümet'e Sivas Katliamı faillerine ilişkin yöneltilen sorulara "Federal Hükümetin elinde bu konuda bilgi bulunmamaktadır" cevabı verilmiştir. Türkiye'nin Almanya'da yaşadığı belirlenen 9 Sivas Katliamı sanığı hakkındaki bilgileri nedir? Bu failler nasıl yurtdışına çıkabilmiştir ve Almanya'da yaşamlarını sürdürebilmektedirler?

-Firari Sivas Katliamı faillerinin Türkiye'ye iadesi neden istenmemiştir?

-İlgili Bakanlıklar ile birlikte Sivas Katliamı sanıklarının yargılanması için gerekli girişimler neden bugüne kadar yapılmamıştır?

-Sivas Katliamı sanıkları neden insanlık suçu kapsamında yargılanmamıştır?"

ANKARA


Etiketler : sivas madımak katliamı, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, SORU ÖNERGESİ, meclis,