Katledilen kuzenlerin failleri 15 yıl sonra tutuklandı

09 Haz 2021

Balıkesir'de 15 yıl önce kaybolduktan 44 gün sonra katledilmiş halde bulunan Büşra Karabacak ve kuzeni Tuğçe Yıldırım'ın failleri Seyhan ve Ayhan Yakar hakkında 15 yıl sonra tutuklanma kararı verildi
 

 Balıkesir Savaştepe'de 21 Mart 2006'da okula giderken kaybolan Büşra Karabacak ve Tuğçe Yıldırım, 44 gün sonra katledilmiş halde bulunmuşlardı. Başlatılan soruşturmada şüpheli olarak gözaltına alınan Seyhan Yakar ve kardeşi Ayhan Yakar'ın DNA'ları ile Büşra ve Tuğçe'nin tırnaklarının arasında bulunan doku örnekleri uyuştu. Bunun üzerine failler anca 2017'de tutuklandı. Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporun çelişkili olduğu gerekçesiyle mahkeme, 30 gün tutuklu kalan failleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

 Adli Tıp Kurumu’ndan yeni rapor talep edildi

 Bunun üzerine çocukların aile avukatı İbrahim Erenci, Adli Tıp Kurumu'ndan gelen rapora itiraz ederek, yeni rapor talep etti. Mahkeme, bunun üzerine DNA ve doku örneklerini, karşılaştırılması için Ankara Üniversitesi'ne gönderdi. Raporda, katledilen çocukların tırnağından alınan dokularla, sanıklardan alınan DNA örneklerinin karşılaştırıldığı ve 16’da 15 oranında tuttuğu belirtildi. Bunun üzerine dün görülen 10'ncu duruşmada mahkeme, failler hakkında yakalama kararı verdi. 

 Haklarında yakalama kararı çıkartılan Seyhan Yakar ve Ayhan Yakar, İzmir'in Bergama ilçesinde yakalandı. Adliyeye sevk edilen failler tutuklanarak cezaevine konuldu.

BALIKESİR


Etiketler : Kayseri, Çocuk cinayeti,