Katil zanlısı 34 yıl sonra açıklandı

10 Haz 2020

İsveç'in 1986'da suikasta kurban giden Başbakanı Olof Palme'nin katil zanlısının İsveçli Stig Engström olduğu açıklandı

İsveç Başsavcılığı, eski başbakan Olof Palme'nin 34 yıl önce başkent Stockholm'de öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın nihai sonucunu bugün düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

İsveç Başsavcısı Krister Petersson, cinayetin baş şüphelisinin 2000 yılında ölen İsveçli Stig Engström olduğunu ve Engström'ün "Skandiamannen" (Skandia Adamı) olarak bilindiğini söyledi. Krister Petersson, cinayetin baş şüphelisi öldüğü için soruşturmanın kapandığını duyurdu. Petersson, “Baş şüpheli Stig Engström. Öldüğü için hakkında yasal işlem başlatamıyorum, soruşturmayı kapatmaya karar verdik” dedi.

Olof Palme, 28 Şubat 1986'da eşi Lisbet'le gittiği sinema salonundan çıkıp evine yürürken, arkadan yaklaşan bir kişinin yakın mesafeden açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Palme cinayetinde PKK sorumlu tutulmuştu ve PKK, bu cinayet gerekçe gösterilerek “terör listesine” alınmıştı. Türkiye bunu yıllarca kullanmıştı.

Cinayetin işlendiği yerin yakınında merkez binası bulunan Skandia Sigora şirketinde çalışan Stig Engström, olaya tanık olan 20'ye yakın kişiden biriydi ve 2000 yılında intihar etti.

Cinayetle ilgili yalnızca sabıkası bulunan Christer Pettersson cezaevine konulmuştu. 1970 yılında Stockholm sokaklarında bir adamı bıçakla öldüren Pettersson’un eşkali Palme'nin öldürüldüğü gece sinemanın yakınlarında görülen şüpheli bir kişiye uyuyordu. Palme'nin eşi Lisbet, polisin teşhis için yan yana dizdiği kişiler arasında Pettersson'u katil olarak teşhis etti ve Pettersson 1989 yılında yargılandığı mahkeme tarafından suçlu bulunarak müebbet hapse mahkum edildi. Avukatının itirazı üzerine mahkeme üç ay hapis yatmış olan Pettersson'u serbest bıraktı ve kendisine 50 bin dolar tazminat ödendi. Pettersson 2004 yılında yaşamını yitirdi.

DIŞ HABERLER


Etiketler : suikast, Başbakanı Olof Palme,