Kanal İstanbul'a karşı 11 kilometrelik yürüyüş

02 Şub 2020

Kanal İstanbul projesine karşı 11 kilometrelik yürüyüş düzenleyen yaşam savunucuları, "Bizler yaşam alanlarımız için hem yerelde hem genelde örgütlü mücadeleyi büyüteceğiz. Biz tercihimiz İstanbul'dur derken, aslında yaşamı tercih ediyoruz" dedi

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu ve yaşam savunucuları, İstanbul Arnavutköy'e bağlı Sazlıbosna köyü ile Şamlar köyü arasındaki 11 km uzunluğundaki güzergahta, "İki deniz arasında yaşam var" şiarıyla, Kanal İstanbul projesine karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe kentin 4 farklı noktasından kaldırılan araçlarla katılan çok sayıda kişi destek verdi.

Yürüyüşün başlayacağı Sazlıbosna köy meydanı, polis ve jandarma ekipleri tarafından ablukaya alındı. Sazlıbosna Meydanı'nda toplanan kitle burada bir forum düzenledi. Forumda konuşan Koordinasyon üyesi Seda Elhan, "Bizler yaşam alanlarımız için hem yerelde hem genelde örgütlü mücadeleyi büyüteceğiz. Biz tercihimiz İstanbul'dur derken, aslında yaşamı tercih ediyoruz. Çünkü bu proje yapılırsa doğada bulunan birçok şey zarar görecek. Bunların teknik verilerini bizlerde uzmanlarda zaman zaman paylaştık paylaşmaya da devam edeceğiz. Bu İstanbul için ilk yürüyüşümüz bunların devamı gelecek" dedi.

4 saatlik yürüyüş

Çok sayıda rehber ve acil müdahale gönüllülerinin öncülüğünde devam eden yürüyüş, Kanal İstanbul'un yapılacağı güzergah olan Marmara ve Karadeniz arasındaki yaklaşık 11 kilometrelik alandan devam etti. Jandarma ve polisin yürüyüş boyunca kitleyi takip ederken, yurttaşlarda geçtikleri yerlerde Kanal İstanbul'un yapılmasıyla oluşacak ekolojik tahribata dair bilgilendirmelerde bulundu.
Yaklaşık 4 saat süren yürüyüş, Şamlar Köyü Meydanı'nda sonlandırıldı.

Kaynak: MA


Etiketler : Yaşam savunucuları, Kanal İstanbul Projesi, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu,