Kahire'de Libya seçimleri ve yabancı askeri güçler grüşüldü

16 Eyl 2021

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve Libya Ulusal Ordusu Başkomutanı Mareşal Halife Hafter'i ağırladı

Libya’daki taraflar, 2021 sonunda seçimlerin yapılabilmesi için Mısır'ın başkenti Kahire'ye gelmeye başladılar. 

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi tarafından yayınlanan açıklamaya göre Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve Libya Ulusal Ordusu Başkomutanı Mareşal Halife Hafter'i Genel İstihbarat Başkanı Abbas Kamil'in huzurunda kabul etti. 

Şarku’l Avsat'ın haberine göre sözcü Bessam Radi yaptığı açıklamada, Mısır ile Libya ve kardeş halklarını birbirine bağlayan özel ilişkiler ve Libya'nın siyaset ve güvenlik düzeyindeki istikrarının Mısır'ın istikrarının bir parçası olduğu yönündeki Mısır’ın köklü politikası çerçevesinde Libya arenasındaki son gelişmelere ilişkin tartışmaların ele alındığını belirtti. 

Açıklamada Sisi'nin Salih ve Hafter'in Libya halkının iradesini uygulama ve Libya'da güvenlik ve istikrarı yeniden sağlamanın yanı sıra ülkenin egemenliğini ve birliğini koruma amacıyla ulusal çıkarlarını koruma konusundaki sürekli istekliliğine övgüde bulunduğu ifade edildi. 

Sisi, önemli parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleşmesini sağlamak amacıyla Mısır'ın önümüzdeki dönemde de Libya’daki ulusal kurumların birleştirilmesi ve uyumunu sağlamaya katkıda bulunacağını ve tüm Libyalı kardeşlerle koordinasyon çabalarına devam edeceğini vurguladı. Aynı zamanda Mısır’ın, öncelikle kendi gündemlerini Libya halkı pahasına uygulamayı amaçlayan dış müdahaleyi önlemenin yanı sıra, tüm yabancı güçleri ve paralı askerleri Libya topraklarından uzaklaştırmak için çabalayacağını belirtti.

Açıklamada, aynı zamanda özellikle Libya Ulusal Ordusu'nun birleşmesine katkıda bulunarak kendilerine emanet edilen tarihi sorumluluğu yerine getirmede dayanışma içinde olduklarını belirttikleri kaydedildi.

Libya'daki yabancı askeri güçler

Salih ve Hafter ayrıca, özellikle bu yıl sonundan önce cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılmasını sağlama ihtiyacı ve yabancı tarafları Libya'dan “paralı askerleri” çıkarmaya zorlayarak güvenliğin güçlendirilmesine paralel olarak Libya’da geçiş dönemini yönetme konusundaki Mısır’ın tutumlarının kendileriyle tutarlı olduğunu vurguladı. 

Hükümetin kaderi

Libya Temsilciler Meclisi (TM) 45 milletvekilinin güvenoyunu geri çekme talebinde bulunmasının ardından Abdulhamid Dibeybe hükümetinin durumunu belirlemeye yönelik oturumları önümüzdeki haftaya kadar askıya aldı. TM resmi sözcüsü Abdullah Bilhak, bu talebin sunulmasından sekiz gün sonra konunun görüşüleceğini ve dikkate alınacağını belirterek, geçen haftaki sorgulama oturumunda hükümetin yanıtlarını tartışan Meclis’in oturumunu önümüzdeki haftaya ertelediğini kaydetti.

ABD askeri yardımı durdurdu

Bu arada ABD, Kahire'nin insan hakları konusunda belirli adımları atana kadar Mısır'a yapılması planlanan yardımlardan 130 milyon dolarlık değerindeki askeri yardımı durdurma kararı aldı.

Reuters'e e-posta yoluyla yanıt veren bir isim, "Mısır'daki insan hakları konusundaki ciddi endişelerimizi tartışmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD Kongresi araştırma raporuna göre, ABD, 2017 yılından bu yana Mısır'a yıllık yaklaşık 1.3 milyar dolar dış yardım sağladı.

KAHİRE

 


Etiketler : Halife Hafter, Akile Salih, Abdulfettah Sisi,