Kadınlardan Türkiye'ye 'su' protestosu

07 May 2021

Tarım alanlarının, bostanların, doğadaki canlıların suya en fazla ihtiyaç duyduğu bu sıcak günlerde Türkiye'nin Fırat Nehri'nin suyunu azaltmasına Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınlar tepki gösterdi: Balık ekosistemi de zarar gördü

Tabka (Tebqa) Kadın Yönetimi, Türkiye'nin Fırat Nehri suyunu azaltmasını protesto etti. Tabka Kadın Yönetimi üyesi Fatima El Behbûh tarafından okunan açıklamada, uluslararası kamuoyunun durumu izlemesi eleştirildi.

ANHA'nın haberine göre Türkiye'nin insani hiçbir değeri umursamadığını kaydeden Fatima, milyonlarca insanın susuz bırakıldığını belirtti. Bölge halkının Türkiye'nin bölgedeki politikalarından dolayı büyük acılar çektiğine dikkat çeken Fatima, uluslararası kamuoyunun trajediyi izlemekle yetindiğini vurguladı. Türkiye'nin su üzerinden bölgeye savaş açtığını kaydeden Fatima, uluslararası hukukun hiçe sayıldığını ifade etti.

Balık ekosistemi de zarar gördü

Fatima, nehirdeki balık ekosisteminin dahi Türkiye politikalarından zarar gördüğünü söyledi. Uluslararası kurum ve kuruluşlara rollerini oynaması için çağrıda bulunan Fatima, Türkiye'ye daha fazla baskı kurulmasını istedi. 

TABKA

 


Etiketler : Tabka kadın yönetimi, Fırat suyu,