Kadınlardan 16 Ekim mitingine katılım çağrısı: Bir miting çok şeyi değiştirir

14 Eki 2021

16 Ekimde gerçekleşecek mitinge katılım için kadınlara çağrı yapan TJA’lı kadınlar: Şiddete, cinsiyetçiliğe, ırkçılığa karşı hep birlikte sesimizi yükseltmeliyiz ve biz buradayız diyebilmeliyiz

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), "Irkçılığa ve cinsiyetçiliğe êdî bese, şimdi kadın özgürlük zamanı" şiarıyla 16 Ekim'de Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda miting gerçekleştirecek. Bölgenin her kentinde miting çalışmalarını sürdüren aktivistler, bütün kadınları artan kadın cinayetlerine, cinsiyetçiliğe, ırkçılığa karşı miting alanında sesini yükseltmeye çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyesi ve TJA aktivisti Yasemin Üçer miting öncesi Mezopotamya Ajansı’na konuştu. Kadınların özellikle toplumdaki alanlarını tekrardan sahiplenmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini var edebilmek için mücadele ettiğini vurgulayan Üçer, "Fakat dönem dönem çok ağır sorunlarla karşılaşıyoruz. Bölgemizde kayyımlar atanıyor ve kapatılan ilk yer kadın kurumları oluyor. Pandemiyle birlikte de yine bir baskı söz konusu oldu. Kadınları alanlardan çekecek ve evlere hapsedecek bir yöntem uygulanmaya çalışılıyor. Ama başaramayacaklar. Biz kadınlar kadını yok sayan uygulamalarına geçit vermeyeceğiz. Çünkü kadınlar artık kendi haklarının ve kazanımlarının farkındalar" dedi.

Kadın yüzyılı 

21'nci yüzyılın kadın yüzyılı olduğunu belirten Üçer, "Belki en ağır saldırıların da geldiği zaman dilimi ama kazanımlarımıza da en yakın olduğumuz zamandayız. Çünkü bütün dünya kadınların bir araya gelerek neler yapacağını gördü. Devrimlerin kadınsız olmayacağını herkes gördü. Erkekler de kadınların bu gücünün farkına vardığı için her gün en az 4 kadını katlediyorlar. Her gün kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzlerle karşılaşıyoruz. Bunların önüne kadın örgütlülüğü ile geçebiliriz. Geçmişten öğretilen bazı yanlış öğretileri bir kenara bırakıp dayanışmayı güçlendirmeliyiz. Eğer tacize, tecavüze, hak gasplarına, çocuk istisnalarına, ırkçılığa dur demek ve yeni bir yaşamı inşa etmek istiyorsak kadınların örgütlenmesi gerekiyor" diye belirtti.

‘Bir miting her şeyi değiştirir’

Mitingin hafife alınmaması gerektiğini söyleyen Üçer, şöyle konuştu: "Şimdi şunu düşünebilir kadınlar, 'bir miting neyi değiştirebilir?' Aslında bu miting her şeyi değiştirir, kadınların kendi öz gücünü görmesi açısından çok önem veriyoruz.  Kadınlar çok güçlü fakat yalnızlık hissinden dolayı bazen çaresizliğe düşüyorlar. Bu mitingle aslında milyonlar olduğumuzu görmemiz açısından, çok önemli bir yerde duruyor. Çünkü erkek sistem gücünüzü görecek. Siz de kendi içinizdeki gücü göreceksiniz."

 Mitinge davet

Toplumun her alanında var olan kadınları mitingde görmeyi hedeflediklerini söyleyen Üçer, cinsiyetçi politikalara karşı mücadelenin önemime dikkat çekti. Üçer, “Her ırktan, düşünceden, renkten siyasi ve dünya görüşü hiç fark etmeden bütün kadınları mitinge bekliyoruz. Kadınların kendi yüzyılı, hakları ve gelecekleri için mutlaka gelmeliler. Şiddete, cinsiyetçiliğe, ırkçılığa karşı hep birlikte sesimizi yükseltmeliyiz ve biz buradayız diyebilmeliyiz" diyerek tüm kadınları mitinge davet etti.

 Kapı kapı dolaşıyoruz

TJA aktivisti Emine Kaya ise artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla bu mitingi düzenlediklerini kaydetti.  Kaya, "Kapı kapı dolaşıyoruz. On binlerce kadına ulaştık. Kime dokunuyor ve temas kuruyorsak, kadınların hikayeleri aynı. Bu ülkede kadın kırımı yaşanıyor. Her gün kadın cinayeti haberi duyuyoruz. Bu cinayetlere dikkat çekmek istiyoruz. Ve dolaştığımız bütün mahallelerde de kadınlar bunun farkında. Bu katliamların önüne geçmek istiyor ve kadınları cesaretlendirmek istiyoruz" dedi.

Kaya, “Amacımız örgütlülüğümüzü arttırmak ve bu sorunların önüne geçmek. Bütün kadınlara çağrımızdır her kadın evlerinden çıkıp gelsin 'mitingdir ne olacak' demesinler. Miting her şeydir, katılım çok önemlidir. Kimse zayıf görmesin mitingi, bütün kadınları cinsiyetçiliğe, ırkçılığa karşı İstasyon Meydanı'na ses çıkarmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

 

Kadınlar meydanlarda haykıracak

Mitingin hazırlığı Van’da da sürüyor. Kent merkezi ve ilçelerinde kapı kapı dolaşarak kadınları mitinge davet TJA aktivistlerinden Şaziye Duman, bildirileri dağıtırken mitingin heyecanını şimdiden yaşadıklarını belirtti. “Zaman kadınların özgürlük zamanıdır” diyen Duman, baskı altında olan tüm halkların özgürlüğünün kadınların özgürlüğünden geçtiğini ifade etti. “Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere tüm kadın kazanımları için mücadele etmek için kadınlar meydanlara çıkıp haykıracak”  dedi. 

16 Ekim’de Vanlı kadınlar olarak Diyarbakır’da olacaklarını kaydeden Duman, Cuma günü saat 22.00’da, HDP Van il binası önünden kalkacak otobüs ile Diyarbakır’a gidileceğini belirterek, Vanlı kadınlara Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda buluşma çağrısı yaptı.

DİYARBAKI/VAN


Etiketler : Miting, Tevgera Jinên Azad’ın (Özgür Kadın Harekete-TJA, HDP Diyarbakır miting,