'Kadınlar korkmuyor, sokağa çıkıyor!'

11 May 2021

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine tepki göstererek, 'Sözleşmeden çekilmek, Türkiye'deki milyonlarca kadın ve kız çocuğu için belirsizlik, korku anlamına gelecektir' dedi. ABD ve AB ise kararı kınadı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Mart'ta verdiği kararla İstanbul Sözleşmesi bir gecede feshedildi. O günden bugüne sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde kadınlar İstanbul Sözleşmesinin önemini vurgulamak için bir araya gelerek tepki gösterdi.

Bugün ise İstanbul Sözleşmesi'nin imzalandığı 10. yıl. Uluslararası Af Örgütü, İstanbul Sözleşmesi için açıklama yaparak, "İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmek, Türkiye'deki milyonlarca kadın ve kız çocuğu için belirsizlik, korku ve somut tehlike anlamına gelecektir" dedi. 

'Yılmıyor harekete geçiyorlar'

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard,  "Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan İstanbul Sözleşmesi'nden çıkma kararını açıkladığından bu yana (20 Mart'tan beri) Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında kadınlar bir araya geliyor. Korkmuyor, sokağa çıkıyorlar. Yılmıyor, harekete geçiyorlar. İnsanlar İstanbul Sözleşmesi'nden her zamankinden daha fazla söz ediyor ve önemini daha iyi anlıyor" dedi. 

Şiddetle karşı karşıya

"İstanbul Sözleşmesi imzalandığı ilk 10 yılda kadınların şiddetten korunmasına yardımcı oldu" diyen Callamard, şöyle devam etti:

"Sözleşmeden çekilmek, Türkiye'deki milyonlarca kadın ve kız çocuğu için belirsizlik, korku ve somut tehlike anlamına gelecektir. Şiddet, tüm dünyada kadınların ve kız çocukların her gün karşı karşıya kaldığı bir durum. İstanbul Sözleşmesi'nin onaylanması ve onu korumak için sergilenecek uluslararası dayanışma önemli."

ABD ile AB'den kınama

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in de aralarında bulunduğu dünya liderleri çekilme kararını güçlü bir biçimde kınadı.

1 Temmuz'da yürürlükten kalkacak

Resmi Gazete'de yayımlanan duyuruya göre İstanbul Sözleşmesi 1 Temmuz itibariyle yürürlükten kalkacak. 

HABER MERKEZİ

 

 


Etiketler : Uluslararası Af Örgütü, İİstanbulSözleşmesiYaşatır, İstanbul Sözleşmesi,