Gezmedik yer bırakmıyorlar

09 Haz 2021

HDP Kadın Meclisleri ‘Kadın yoksulluğuna hayır’ kampanyası kapsamında çalışmalarına devam ediyor

HDP Kadın Meclisi’nin başlattığı “Kadın yoksulluğuna hayır” kampanyası köy köy, sokak sokak, yayladan şehre kadar devam ediyor. Kadın Meclisi’nde yer alan heyet her gittikleri yerde kadınları dinleyerek sorunlarını dinliyor, kadınlarda yaşadıkları tüm sorunları heyete dile getiriyor. Heyet amaçlarının sorunları Meclis’e taşıyarak gündemleştirmek olduğunu belirtti. Kadın Meclisi çalışmaları kapsamında Iğdır’da tarım işçisi kadınlarla bir araya geldi.

Bütün gün güneş altında

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un yanı sıra Kadın Meclisi üyeleri ve TJA aktivistlerinin de eşlik ettiği ziyaret kapsamında kadınlar Iğdır’ın Küllük köyündeki kayısı bahçeleri ile pancar tarlalarında çalışan kadınları ziyaret etti. Iğdır’da kayısı bahçelerine giden heyet, kadınlarla çalışma koşullarını konuştu. Bahçede çalışan bir kadın heyete, “Bütün gün güneş altında çalışıyoruz. Bazen 100-150 kasa kayısı topluyoruz. Öğlene kadar çalışırsak 70 lira, akşama kadar çalışırsak 100 lira alıyoruz. İşimiz devamlı değil, kazandığımız para yetmiyor. Keşke sigortamız olsaydı” diyerek güvencesiz çalışma koşullarına değindi.

‘Sesinizi duyurmak istiyoruz’

Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Kadın Meclisi’ni tanıdığını ve çalışmalarına aşina olduğunu söyleyen işçi kadına, “Emek veriyorsunuz, çalışıyorsunuz. Biz istiyoruz ki bunları hep birlikte konuşalım. İstiyoruz ki bu emeğin karşılığını hep birlikte alalım. Amacımız sadece gelip sizi gördükten sonra arkamızı dönüp gitmek değil. Sesinizi mümkün olan her yerde duyurmak istiyoruz” diye konuştu.

IĞDIR


Etiketler : HDP Kadın Meclisi, Iğdır,