Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumundan gözaltılara tepki

07 Nis 2021

Kadınlar Birlikte Güçlü, Rosa Kadın Derneği'ne yapılan baskın ve gözaltıları protesto etti. Kadınlar, saldırıların sonuç vermeyeceğini belirterek, kadınların dayanışarak güçlü olduğu mesajını verdi

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü, Diyarbakır'da Rosa Kadın Derneği'ne yapılan baskınla 22 kadının gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Karşıyaka Vapur İskelesi karşısında yapılan açıklaya çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada "Gözaltılar Serbest Bırakılsın, Kadınları Değil, Katilleri Yargıla, Kadın Mücadelesi Yargılanamaz" ve "Kadın Mücadelesi Her Yerde" pankartı açılırken, sık sık "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadınlar birlikte güçlü", "Gözaltılar serbest bırakılsın" sloganları atıldı.

Terörize edilme çabaları

Basın metnini Kadınlar Birlikte Güçlü üyeleri Müberra Ünsan ile Mehtap Alişan okudu.  Kadınlara ve kazanımlarına yönelik saldırıların İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin ardından kat be kat arttığına dikkat çekilen açıklamada, son olarak Diyarbakır’da 22 kadının gözaltına alınmasının da bunun somut örneği olduğu vurgulandı. Rosa Kadın Derneği’nin 10 Nisan’da İstanbul Sözleşmesi’ne karşı kadınları sokağa çıkma çağrısı yapmasının ardından basılmasının tesadüf olmadığına dikkati çeken açıklamada, amacın terörize etmek olduğu belirtildi.

Kürt kadınların hedef olarak seçilmesi

Erkek egemen iktidarın toplumda ırkçılık politikalarıyla yol alabileceğine güvendiği için saldırıyı her zaman Kürtlerden başlattığına işaret edilen açıklamada, “Bu yüzden ilk hedef yine Kürt kadınları oldu" denildi.

Denizli’de gözaltına alınan mültecilere de değinilen açıklamada, “İktidarın ırkçı, ayrımcı ve kadın düşmanı yaklaşımı burada bir kez daha karşımıza çıkıyor. Kadın mücadelesi, yaşam mücadelesi yürüttüğü için baskı, zulüm gören hiçbir kız kardeşimiz yalnız değildir, direnişleri direnişimizdir. Kadın mücadelesi evrenseldir dili, inancı, rengi ne olursa olsun” denildi.

Örgütlü mücadele vurgusu

İktidarın ayrıştırıcı politikaların kadınlar üzerinde artık bir etkisi kalmadığının altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bizler yaşamak için kendimize ve birbirimize güvenmeyi, dayanışmanın önemini bizzat deneyimleyerek öğrendik. Birbirimizin acılarını, sevinçlerini yüreğimizin en derinliklerinde hissedebiliyoruz. Sözde değil özde bir kadın yoldaşlığı, duygudaşlık bizimkisi. Bunu anlamaya ne aklınız ne de yüreğiniz yetebilir. Bu birlikteliği, bırakın son zamanlarını yaşayan bir iktidarı, hiçbir erkek egemen ittifak bozamaz. Tüm kararlılığımızla, inancımızla, birlikteliğimizle şiddetsiz, özgür, eşit ve demokratik bir yaşamı inşa edinceye kadar, bir kişi daha eksilmeyene kadar mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Gücümüzü birlikteliğimizden ve dayanışmamızdan alıyoruz, birlikte güçlüyüz yaşasın kadın dayanışması!"

Açıklama gözaltındaki kadınların derhal serbest bırakılması talebiyle son buldu.

İZMİR


Etiketler : Rosa Kadın Derneği, Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumu,