Kadayıf tepsisi kayyum Atilla'ya mı atıf?

11 May 2021

DBB Eşbaşkanı Mızraklı ve belediye meclis üyeleri, kayyumun heykellere ilişkin açıklama yaptı: “Kayyıma soruyoruz, kadayıf tepsisini elinden tuttuğu iddia edilen heykel ile kayyımı Cumali Atilla ve ekibinin yediği 2 ton tatlıya mı atıf yapıldı?”
 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ve belediye meclis üyeleri, atanan kayyumun Diyarbakır Havalimanı mevkiine diktirdiği ve bedeli açıklanmayan “heykeller”e ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “heykellerin” yandaşlara, belediye kaynaklarını peşkeş çekmek amacıyla yaptırıldığı ifade edildi. 

Sanatın rant için katledildiğine vurgu yapılan açıklamada, “Havaalanı kavşağına diktikleri heykellerin kültürel ve tarihsel dokuya değil de, ideolojilerine uygun olduklarını biliyoruz. Kendi ideolojileri gibi ucube, dışarıdan getirilmiş, kültürel ve tarihsel dokuya uygun olmayan, halka yabancılaşan bir ideolojiden, böyle bir sanat anlayışı çıkar” denildi.

'Belediyeleri yolsuzluk yuvası yaptılar'

“Siyasal İslamdan, Sanatsal Ranta” başlıklı yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

 “2001 yılında 3 Y söylemleri ile iktidara gelen AKP bugün 3 Y’ye farklı harfler ekleyerek halklarımızın geleceğini karartıyor. Yolsuzlukları önleyeceğiz diyerek geldikleri iktidarlarında neredeyse yolsuzluk yapmayanları cezalandırmaya başladılar. Yoksulluğu önleyeceğiz dedikten sonra bugün Türkiye halklarının yüzde 53’ü kıt kanat geçinip sadece yaşamsal tüketimlerini karşılayabilirken, yüzde otuza yakını ise açlık sınırında yaşamaktadır. Bir avuç yandaşı refah içerisindedir. Yasakları yasaklayacağız diyerek geldikleri iktidarda yandaşlık yapmak ve biat etmenin dışında her şeyi yasakladılar. Her şeyi yasakladıkları yetmedi birde kazanamadıkları, kendilerinden olmadığı her şeye kayyım atayarak yaşamın tüm alanını ele geçirmek istediler. KHK’lar çıkarıp yüz binlerce insanı aşından ekmeğinden ettiler. Dernekleri kapadılar, basını kendilerine bağladılar. Biat kültürü yaratmaya çalıştılar. Muhalif tüm sesleri susturmak istediler. Kayyımlar atayarak kazanamayacakları belediyeleri yolsuzluk yuvası yaptılar. Yandaşlarına ohhh ohhh diyerek peşkeş çektiler.”

'Yandaşlara peşkeş çekmek için'

İslamiyet’in bugün AKP iktidarının elinde siyasal İslam’a dönüştürülerek, halkları kandırma aracı olarak kullanıldığına vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi: 

“AKP bugün Diyarbakır sınırlarındaki havaalanı kavşağına diktiği heykeller ile siyasal İslam’dan sanatsal ranta geçtiklerini ilan etmiş bulunmaktadırlar. Heykellere baktığımızda, kentin tarihi değerleri ve dokusuyla uyumu olmadığı görülecektir. Sadece yandaşlarına belediye kaynaklarını peşkeş çekmek için yaptırdıkları ortaya çıkmıştır. Kavşak düzenlemesi ve heykellere 5 milyona yakın bir rakam harcanarak sanatın rant için nasıl katledildiğini gözler önüne sermişlerdir.

 

'Kendi ideolojileri gibi ucube'

Kayyumların kentlerde yaşattığı yolsuzluk ve yoksulluğu vurgulayan açıklamada, "Bizler bu iktidarı ve kayyımları, Sur’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Afrin’de, Kobani’den tanıyoruz. Ondan dolayıdır ki Havaalanı kavşağına diktikleri heykellerin kültürel ve tarihsel dokuya değil de, ideolojilerine uygun olduklarını biliyoruz. Kendi ideolojileri gibi ucube, dışarıdan getirilmiş, kültürel ve tarihsel dokuya uygun olmayan, halka yabancılaşan bir ideolojiden, böyle bir sanat anlayışı çıkar" denildi

Kayyum Atilla'ya mı atıf yapıldı?

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Şimdi buradan kayyıma soruyoruz,  Sanatsal bir değer taşımayan heykeller ile nereye ve kime mesajlar verilmektedir? Kadayıf tepsisini elinden tuttuğu iddia edilen heykel ile geçen dönemin kayyımı olan Cumali Atilla ve ekibinin yediği 2 tona yakın tatlıya mı atıf yapıldı? 

Karpuzun içinde ki insan heykeli ile tosuncuk diye bilinen çiftlik bankın sahibi, insanların dolandıran, yolsuzluk yapan kişilerin kendileri için değerli olduğu vurgulanıp heykeli dikilmiştir?

Altın hasır bilezik heykeli ile bir önceki dönem kayyım olan Hasan Basri Güzeloğlu’nun da adının karıştığı kuyumcu yolsuzluğuna mı değinilmek istenmektedir?

Davullu zurnalı halay çekenlerin heykeli ile de ‘ohhh ohhh’ yolsuzluk yapıyoruz. Halkın parasını yiyor hem çalıyor hem oynuyoruz mu demek istenmektedir? 

Bugüne kadar yapılan yolsuzluklar ve usulsüzlükler ile ilgili halkımız her zaman olduğu gibi yine ilk seçimlerde demokratik yöntemlerle ipliğinizi pazara çıkarıp, halkın değeri olan yerel yönetimleri yine halkın seçilmişlerine teslim edecektir.”

DİYARBAKIR


Etiketler : Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, kayyum Cumali Atilla, Diyarbakır heykelleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi,