Jan Axin’den yeni albüm: Zeriba

28 Haz 2018

Sanatçı Jan Axin, yeni albümünde parçalarını roc tarzı ile seslendiriyor. Axi’in rehberinde ise Ayşe Şan’dan, Mem Bawer’e kadar klasik Kürt müziğinin önemli isimleri var

Sanatçı Jan Axîn, “Zerîba”(Rüzgar güzeli) adlı yeni bir albüm ile müzikseverlerin karşısında. Klasik Kürt müziğinin önemli isimlerinden Miradê Kinê, Miheme Arifê Cîzrawî, Tahsîn Taha, Mihemed Şêxo, Ayşe Şan ve Meryem Xan gibi sanatçılardan beslenen Axîn, yeni albümündeki şarkılarını rock müziği ile seslendiriyor. Son albümde 6 şarkı yer alıyor ve bazılarının söz ve müziği Axin’e ait. Mezopotamya Ajansı’ndan Bilal Güldem’e konuşan Axin, “Bugün Kürt klasik müziğinden konuşursak, Evdalê Zeynikê’ye kadar gidebiliriz, Kürt sanatının ve müziğinin aynasıdır. Ben Kürt müziğini onlarla tanıdım. Her ne kadar bugün Kürt rock müziği yapıyorsam da ruhum Kürt klasik müziğinden uzaklaşamıyor” dedi.

Albümü daha önce çıkartmayı planladığını söyleyen Axîn, “Ancak yaşamın ve süreçlerin şartları ve koşulları çok imkan vermedi. Uzun süre elimizde kaldı” diye konuştu. Albüm içeresinde sözleri şair Murathan Mungan’a ait “Dil Şikestî” şarkısının yer aldığını dile getiren Axîn, albümü oluşturan tüm şarkıları rock tarzıyla okuduğunu ifade etti. Axîn, albüme verdikleri ismin şair Mem Bawer’in “Zerîba” şiirinden geldiğini ve anlamının da “rüzgar güzeli” olduğunu belirterek, Zerîba’nın Kürt edebiyatı içerisinde yeni bir kavram olduğunu dile getirdi.

Sanatın ve ortaya çıkan çalışmaların genel durumuna değinen Axin, popüler kültürün Kürt müziği ve sanatı değersizleştirdiğini söyledi.

Kürt müziği üzerindeki engel ve yasaklamaların da devam ettiğini hatırlatan Axîn, hiçbir güç ve politik yaklaşımın, Kürt müziğini ve kültürünü durduramayacağını söyledi. Axin’in “Bajar” ve “Evînên Şikestî” albümleri de bulunuyor.

DİYARBAKIR

 


Etiketler :