İzmirliler engel tanımadı

01 May 2021

İzmir ve birçok ilçede 1 Mayıs kutlanırken, yapılan polis müdahalelerinde 20 kişi gözaltına alındı

İzmir’de bulunan Konak Meydanı ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılmak istenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasına polis müdahale etti. Umut Sendikası tarafından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılan açıklamada eylemcilerin pankartını parçalayan polis, 7 kişiyi gözaltına aldı. Aynı zamanda Konak Meydanı’nda alana çıkan Kaldıraç üyeleri de yürümek istedi. Kaldıraç üyelerinin önünü kesen polis 3 kişiyi gözaltına aldı. Yine İzmir 1 Mayıs İnisiyatifleri tarafından Buca’da yapılmak istenen eyleme de polis izin vermedi. Polisler tarafından ters kelepçe ile gözaltına alınanlar, “Her yer direniş, her yer 1 Mayıs” sloganıyla tepki gösterdi. Bu eylemde 10 kişi gözaltına alındı. 

 

Yasak dinlemediler

Bayraklı ilçesinde yasak dinlemeyen emekçiler alanlara çıktı. Bayraklı da mahallerde yürüyüş gerçekleştiren Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyeleri “Yasakları, Barikatları Aşıyoruz, Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açtı. Yapılan açıklamada mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. 

 

Evlerden alkışlı destek

 

Menemen ilçesinde de İzmir 1 Mayıs İnisiyatifi tarafından eylem gerçekleştirildi. “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı eşliğinde yürüyen inisiyatif üyeleri “1 Mayıs’a yasakların gölgesinde girmeye zorlanıyoruz. 1 Mayıs yasaklanamaz” dedi. Birçok evden de alkışlarla yürüyüşe destek verildi.

İZMİR


Etiketler : 1 Mayıs Bayramı, 1 Mayıs yasağı, 1 Mayıs,