İzmir'de sağlıkçılar kesintileri protesto etti

09 Haz 2021

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları, izinli sayıldıkları döneme dair ücretlerinde kesintiye gidilmesini protesto etti

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Ramazan Bayramı'nda 2,5 gün idari izinli sayıldıkları dönemde, ücretlerinden kesinti yapılmasını protesto etti.

Hastane önünde bir araya gelen sağlık emekçileri adına Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube yöneticisi Hülya Baran Ulaşoğlu, konuştu.

Ulaşoğlu, zorunlu mesainin 141 saat olduğunu belirterek, "İdari izin kararı sonrası zorunlu mesai saati 120'ye indirilmeliydi.141 saat üzerinden ödeme yaptıkları için gece saatlerce nöbet tutan personele eksik ödeme yapıldı. 400 ile 800 TL arasında hak kaybı yaşayanlar oldu" dedi.

Gece boyunca nöbet tutanlar için adaletsiz bir durum ortaya çıktığını dile getiren Ulaşoğlu, “Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği mesai saati ile ilgili durumu bu şekilde yorumladığı için kesintiler meydana geldi. Burada bir adaletsizlik var. Tüm Türkiye'de bu durum böyle. Pandemi sürecinde zaten eziyet altında çalışırken bir de bu başımıza geliyor. Gece çalışan personelden 21 saat ücret kesiyorsun. Ekonomi sıkıştıkça sağlık personelin parasını kısıyorlar" ifadesinde bulundu.

Açıklama, atılan sloganlar ardından sona erdi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : SES,