İzmir'de avukatlara müdahale: 27 gözaltı

22 Ağu 2019

Kayyum kararını protesto etmek amacıyal İzmir Adliyesi'nde açıklama yapan avukatlara polis müdahale etti. 26 avukat ve 1 gazeteci darp edilerek gözaltına alındı. 

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Kanunun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasını protesto etmek amacıyla İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi.  Adliye önünü gelen avukatlar, polis kalkanlarıyla ablukaya alındı. İzmir Valiliği'nin 10 günlük yürüyüş ve gösteri yasağını gerekçe gösteren polis, açıklama yapmalarına izin vermeyeceklerini söyledi. Avukatlar bu yasağa itiraz ettiklerini vurgularken, bu sırada polis müdahaleye başladı. Darp edilen avukatlar gözaltı araçlarına bindirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu'nu avukatlardan uzaklaştıran polis, haber takibinde bulunan gazetecilere hakaretlerde bulundu.

'Özgürlükten yana olan insanlarla yan yana gelmeye çalışalım'

Yapılan müdahalenin ardından kısa bir açıklama yapan Erol Katırcıoğlu, avukatlara pervasızca saldırıldığını belirterek, kendisin de darp edildiğini söyledi. Katırcıoğlu, herkesin gösteri ve yürüyüş hakkı olduğunu belirterek, "Bu hakkımız bir bakan veya valinin verdiği kararla değiştirilemez. Normal olarak bizim bir basın açıklaması yapma hakkımız vardır ve arkadaşlarımız bu haklarını kullanmak üzere buraya geldiler. Bu mücadele burada bitmeyecek o nedenle serin kanlı olalım. Gerçekten demokrasiden, özgürlükten yana olan insanlarla yan yana gelmeye çalışalım. Çünkü bunları geriletmek iktidarını sonlandırmanın yolu özgürlükleri ve demokrasiyi savunmaktan geçiyor ve bizlerin bir güç birliği içinde olmasından geçiyor" dedi.

Baro Başkanı ve yöneticileri de engellendi  

Müdahalenin ardından olay yerine gelen İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ve baro yöneticileri de polis tarafından engelledi. Yücel ve beraberindeki heyet ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'yla görüştü. Gözaltına alınan avukatlar sağlık kontrollerinin yapılması için Yeşilyurt Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Avukatların buradan İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürülmesi bekleniyor.

Gözaltına alınan isimler  

Gözaltına alınan avukatların isimleri şöyle: "Bahattin Özdemir, Fırat Sandalcı, ÖHD Eşbaşkanı Fatma Demirer, İHD Şube Başkanı Zafer İncin, Mecit Yıldırım, Nezahat Akın, Şükran Eroğlu, Sozdar Ortaç, Mehmet Baran Selanik, Dilan Gündüz, Hatice Aslan Atabay, Yunus Emre Güneş, Sadiye Unutur, Leyla Çelik, Ferhat Konur, Emel Diril, Veysi Çetin, Şule Hızal Arslan, Erdoğan Akdoğdu, Aysun Kilivan Sidal, Gül Kireçkaya, İmdat Ataş, Nergiz Tuba Arslan, Hazal Aydın, Ertan Güngör ve Seyri Sokak muhabiri Oktay İnci"

Kaynak: MA


Etiketler :