İstilacı türler biyoçeşitliliğe tehdit

08 Nis 2021

İstilacı türlere dikkat çeken Franck Courchamp, dünya için oluşturdukları tehdide rağmen istilacı canlı türleri üzerinde küresel ısınma veya ormansızlaşmadan daha az durulmasının da ciddi bir tehlike olduğunu söyledi

Biyoçeşitlilik dünyada yaşamın sürdürülebilmesi için olmazsa olmaz. Bilim insanları yalnızca arıların yok olmasının bile 4 yıl gibi kısa bir sürede doğal yaşamı büyük oranda bitirebileceğini ifade ediyor. Bu yalnızca arılarla sınırlı bir durum değil, birçok bilim insanı dinazorların yok oluşundan bu yana yaşanan en büyük kitlesel yok oluşlardan biri olduğunu düşünüyor. Bunun en büyük sebebi insan türü. Her ne kadar bireysel olarak alabiliceğimiz tedbirler olsa da esas sorun sistemsel olduğu için tedbirlerimizi de sistemsel düzeyde olmalı.

Araştırma çarpıcı veriler sunuyor

Doğaya müdahalelerimiz ekosistemi bozarken birçok canlı için yaşam alanının yok olmasına neden oluyor. Belli bir ekosisteme adapte olmuş canlıları başka ekosistemlere taşımak da sık yaptığımız faaliyetlerden. Her ne kadar bu eylemlerimizi insanlığın yaşamını kolaylaştırmak olarak gerekçelendirsek de aslında gelecek kuşakların geleceğini zehirliyoruz. Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nin (CNRS) Paris-Saclay Üniversitesi nezdindeki araştırma direktörü Franck Courchamp ve ekibinin yaptığı araştırma da bu konuda çarpıcı veriler sunuyor.

Ortak yön dışarıdan gelmeleri

Franceinfo radyosuna konuşan Courchamp, küresel ısınmayla birlikte artan “istilacı türlerin” yarattığı tehlikeye dikkat çekti. Farklı böcek türlerinin yanı sıra tarımsal veya doğal alanlara yayılan istilacı türlerin “biyoçeşitliliğe yönelik tehdidin en önemli nedenlerinden” olduğunu vurgulayan Courchamp, buna dair yaptıkları ve Nature dergisinde yayınlanan araştırmalarının sonuçlarını paylaştı. Franck Courchamp, tarımsal ve doğal alanlardaki biyoçeşitliliğe tehdit oluşturan türlerin karada veya suda yaşadığını; mantarlar veya bitkilerin bu grupta yer aldığını kaydetti. İstilacı türlerinin tek ortak yönünün “zarar verdikleri alanların dışından gelmeleri” olduğunu söyleyen Courchamp, birçoğunun insanlar tarafından bir kıtadan diğerine taşındığını ifade etti.

İstilacı türlere kaynak ayrılmalı

Böcekler, kemirgenler veya kediler gibi farklı hayvan türlerinin 40 yılda dünyaya maliyetinin 1,3 trilyon dolar olduğu sonucuna işaret eden Courchamp, yapılması gerekenin “istilacı türlerinin gelişinin engellenmesine yatırım yapmak” olduğunun altını çizdi. Courchamp, istilacı türlerin insan eliyle taşındığını ve engellenmelerine yapılacak yatırımın bu türlerin neden olacağı zararlardan çok daha ucuza mal olacağını vurguladı. Dünya için oluşturdukları tehdide rağmen istilacı canlı türleri üzerinde küresel ısınma veya ormansızlaşmadan daha az durulması da ciddi bir tehlike olduğunu düşünen Courchamp, bundan dolayı da araştırmalarında bu türlerin neden olacağı ekonomik zararı öne çıkardıklarını söyledi. Courchamp, konuşmasını, “Çünkü para, insanlara daha ilgi çekici geliyor” diye sonlandırdı.

EKOLOJİ SERVİS


Etiketler : biyoçeşitlilik,