İstanbullu kadınlar: Umudumuz kalmadı!

16 Nis 2021

Ekonomik krizin etkisiyle her geçen gün daha fazla yoksullaşan İstanbullu kadınlar, krizin nedeni olarak AKP’nin yanlış ekonomik politikaları ile anti demokratik uygulamalarını işaret ederek, yarına dair bir umutlarının olmadığını söyledi

  İdris Sayılğan/İstanbul-MA

İktidarın üretimden kopuk ekonomi politikaları Türkiye’yi derin bir ekonomik krize sürüklemeye devam ediyor. Yoksullaşmanın temel nedeni olarak AKP iktidarının kötü ekonomik politikaları ve antidemokratik uygulamalarını işaret eden İstanbullu kadınlar, her geçen gün yoksullaştıklarını, kiralarını dahi ödeyemediklerini, en ucuz ürünleri bulmak için pazar pazar dolaştıklarını ve geleceğe ilişkin umutlarının tükendiğini ifade etti.

Kira ve faturaları ödeyemiyorlar

Bir marketten alışveriş yapan Burcu Aydın, “Şurada 3 tane ekmek, biraz sebze ve meyve, biraz pirinç aldım. Çocuğum için de birkaç bisküvi aldım, 98 lira tuttu. İki çeşit yemek belki çıkar belki çıkmaz. Artık böyle yani, bir markete girdiğinizde en az 100 liranız gidiyor” diye anlattı. Ev kiralarını 7 aydır ödeyemediklerini söyleyen Aydın, “11 aydır faturalar da birikmiş vaziyette. Devletin hiçbir desteği olmadı bu zamana kadar. Olacağını da sanmıyorum. Devlet hiçbir zaman halkının arkasında durmadı. Bu zamana kadar dursaydı görürdük” diye sitem etti.

Yarından umudu yok

Bundan sonraki süreçte de çok daha büyük zorluklar yaşayacaklarını dile getiren Aydın, kimsenin yarınlardan umudunun olmadığına vurgu yaptı. Aydın, insanların artık geleceğe ilişkin planlamalar yapamadığını ve günlük yaşadığını belirterek, “Yarının ne getireceğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Halkın arkasında kimse yok. Halk kendi kendine çırpınıyor. Kendi yağında kavrulmaya çalışıyor. Kavrulacak yağı da bitti artık halkın, maalesef kendi yağında da kavrulamıyor” diye konuştu.

İflasın eşiğinde

Açtığı terzi ile 7 yıldır geçimini sağlamaya çalışan Kiraz Kürklü, işlerinin çok düştüğünü ve iflasın eşiğine geldikleri ifade ederek, yurttaşların artık kıyafetlere masrafı bir yana bırakıp gıda teminine odaklandıklarını kaydetti.

Halkı sömürüyorlar

Ailece işlettikleri tekstil atölyesinde çalışan Xecê Çelik, ekonomik kriz nedeniyle işlerinin düştüğünü ifade etti. Bazı zamanlar iş olmadığı için hiç çalışamadıklarını dile getiren Çelik, krizin etkisiyle işlerinin düşmesi sonucu geçimlerini sağlamakta bile çok zorlandıklarını kaydetti. Çelik, geçimlerini kıt kanaat sağlayabildiklerinin atlını çizerek, “Çarşıda pazarda her şey çok pahalı. 100 liralık alışveriş yapalım diyoruz ama 200 lira borçla dönüyoruz. Doğalgaz, elektrik, su, telefon faturaları, yemek giderleri derken ay sonunda elimizde hiçbir şey kalmıyor. Sadece günümüzü kurtarabiliyoruz” ifadelerini kullandı. Krizin nedeninin AKP’nin kötü ekonomik politikalarının yanı sıra antidemokratik uygulamaları olduğunu söyleyen Çelik, “Demokrasi yok, adalet yok. Sadece halkı sömürüyorlar. Halkı düşünen yok. Adalet olmayınca da kriz olur tabii” dedi.

Yandaşa var halka yok

Eşi ve oğluyla yaşayan Akgül Alparslan da her geçen gün derinleşen yoksulluğun sebebinin AKP iktidarı olduğunu belirtti. Eşinin 2 bin 200 TL emekli maaşıyla geçinmek zorunda kaldıklarını, kendileriyle birlikte yaşayan müzisyen oğlunun da pandemi sürecinin başından beri işsiz olduğunu anlattı. Elektrik, su, doğalgaz faturaları derken gıda ve temel yaşam ihtiyaçları için ellerinde avuçlarında neredeyse bir şey kalmadığını vurgulayan Alparslan, “Kıt kanaat geçiniyoruz. Pazara akşam gidiyoruz ki indirimli alalım. Ekonomi çökmüş artık. Esnaf perişan, çifti perişan, halk perişan” diye konuştu. Üretimin düştüğünü, işsiz sayısının tavan yaptığını ve üniversite mezunlarının da artık iş bulamadığını dile getiren Alparslan, “Yandaşa ise iş de var, destek de var. Ama bizlere yok. Benim çocuğumun elinde mesleği var ama iş yok. Çok zor geçiniyoruz. Allah yardım etsin yani sonumuz çok kötü” dedi.


Etiketler : ekonomi krizi, İstanbullu kadınlar,