İstanbul Üniversitesi SBF'de 'kadın korkusu'

02 May 2021

Üniversite yönetimi öğrenciler taarfından Kadın Çalışmaları Kulübü kurulmasına izin vermedi.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (İÜ SBF) öğrencilerinin kurmak istediği “Kadın Çalışmaları Kulübü”, fakülte yönetim kurulu tarafından engellendi.

Kulübün kurulması için Kasım 2020'de başvuruda bulunduklarına işarete den öğrenciler, 15 Nisan 2021'de alınan kararın ellerine 2 Mayıs 2021'de ulaştığını açıkladı. Öğrenciler, "Tüzüğümüzde yer alan ‘toplumun her alanında kadın ve erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik çalışmaları takip etmek ve üniversite öğrencileri içerisinde bu konuda bilinç oluşturmak' ifadesi üzerine 'Zaten böyle bir kulüp var' denilerek başvuru reddedildi" dedi.

'İstanbul Sözleşmesi'ne saldırıdan bağımsız değil'

Kadın erkek eşitliğini savunmanın ret sebebi olamayacağını belirten öğrenciler, var olduğu söylenen kulübün Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne bağlı olmadığını vurguladı. Fakülte içerisinde Kadın Çalışmaları Kulübü’nün reddinin siyasal konjonktürden bağımsız olmadığına dikkat çeken öğrenciler şu ifadelere yer verdi: "Üniversitemiz genelinde faaliyet gösteren aynı adlara sahip birçok kulüp var. Kulübümüzün kurulmak istenmemesinin İstanbul Sözleşmesi'ne ve 6284 sayılı kanuna yönelik saldırılardan bağımsız olmadığını düşünüyoruz." 

İSTANBUL 

 


Etiketler : Kadın Çalışmaları Kulübü, İstanbul üniversitesi SBF,