İstanbul Tabip Odası: Özel hastaneler fırsatçılık yapıyor

20 Nis 2021

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Güray Kılıç, özel hastanelerde Kovid-19 hastalarından ücret alınmasına tepki göstererdi: Yasaya aykırı ama özel hastaneler fırsatçılık yapıyor

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı. Tabip Odası’nın Cağaloğlu’nda bulunan merkez binasında yapılan açıklamaya, Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu ile Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Osman Öztürk ve Dr. Güray Kılıç katıldı. Açıklamanın yapıldığı salona, “Vatandaş can derdinde özel hastane patronları kar peşinde! Sağlık piyasanın vahşi koşullarına terk edilemez” yazılı pankart asıldı.

Bakanlık müdahale etmeli

Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, iktidarın salgın politikalarını eleştirerek, bir an önce gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Küçükosmanoğlu, özel hastanelerin koronavirüs hastalarından yüksek miktarda paralar aldığını ifade ederek, Sağlık Bakanlığı’nın duruma müdahale etmesi çağrısında bulundu.

Fahiş fiyatlar

 Yurttaşların can derdinde olduğunu, özel hastane sahiplerinin ise maliyet ve kâr hesabı yaptığını dile getiren Kılıç, özel hastanelerin gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için fahiş ücretler talep ettiklerine ilişkin şikayetlerin giderek arttığını açıkladı.

Fırsata döndü

Kılıç, AKP iktidarıyla birlikte uygulanmaya başlayan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın bir sonucu olarak özel sağlık sektörünün giderek daha çok yer işgal ettiğini belirterek, “Şu anda toplam yoğun bakım yatak sayısının yüzde 40,9’u, yetişkin yoğun bakımın ise yüzde 35,7’si özel sektörün elindedir. Yurttaşlarımız maalesef çaresizce buralara yönelmek durumunda kalmaktadır. Türkiye haritasının kıpkırmızı kestiği, bütün illerin yüksek risk grubuna girdiği, pozitif vaka ve buna bağlı olarak ölüm sayılarının arttığı, yoğun bakım servislerinde yer bulunamadığı, yoğun bakımda yatması gereken birçok hastanın acillerde ya da servislerde yoğun bakım yataklarının ‘boşalması’ için bekletildiği bu dönemde maalesef özel hastane patronları salgını fırsata dönüştürme çabası içine girmişlerdir” diye konuştu.

Kılıç, şöyle devam etti:

“Vatandaşlardan günlük 15 bin TL’ye varan ücretler talep edildiği şikayetleri gelmektedir. Sağlık kurumlarındaki meslektaşlarımız ve diğer çalışanları da zor durumda bırakan patronların tutumunu sadece kamuoyunun vicdanına havale etmek yeterli değildir. Mevcut yasal düzenlemelere rağmen pandemi döneminde Kovid-19 hastalarından her türlü etik ve ahlaki yaklaşımı bir kenara bırakıp, ölçüsüz ücret talep ederek vatandaşı mağdur eden ve yaşam hakkını tehdit eden başta Medipol Hastanelerinin sahibi ve aynı zamanda özel hastane patronlarının örgütü olan Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı olan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca olmak üzere özel hastane patronlarına bir kez daha hatırlatıyoruz; Raporda ayrıntılı belirttiğimiz yasal düzenlemeler halen geçerli iken pandemi süresince pandemi olgularından ilave ücret alınamaz. Özellikle pandemi döneminde sağlık piyasanın vahşi koşullarına terk edilemez.”

 


Etiketler : İstanbul Tabip Odası,