'İstanbul Sözleşmesi'ni sahiplenen ve istismar affına itiraz edenler hedefte'

14 Tem 2020

HDP, TJA ve Rosa Kadın Derneği bu sabah Diyarbakır'da yapılan ev baskınlarının ardından kadınların gözaltına alınmasına birer açıklama ile tepki gösterdi

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Rosa Kadın Derneği Diyarbakır’da kadınlara yönelik yapılan ev baskını ve gözaltılara yazılı birer açıklama ile tepki gösterdi.

TJA açıklamasında, 18 yıllık AKP iktidarı dönemince kadın kazanımlarının yok edilmeye çalışıldığına dikkat çekilerek, "Bu kirli politikalar binlerce tutuklama, yargılama, katletme, taciz ve tecavüze neden olmuştur” denildi.

Bugün sabah saatlerinde dönem sözcüleri Ayşe Gökkan’ın da aralarında bulunduğu onlarca aktivistlerinin, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, “AKP-MHP’nin kadın şahsında toplumu politik olarak baskı altına almaya çalıştığını biliyoruz. Biz TJA’lı kadınlar olarak, kararlı mücadelemizi yükselteceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Başta Dönem Sözcümüz Ayşe Gökkan olmak üzere, tüm kadın aktivistlerimiz derhal serbest bırakılmalıdır” diye belirtildi.

Açıklamada, ev baskınlarında Ayşe Gökkan, Zekiye Güler, Ayşe Güney, Emine Kaya, Dilan Yakut, Figen Ekti, Elif Haran, Rabia Ateş, Demet Özkara, Penayir Çelik, Halime Bayram, Ronda Bat, Rozerin Çatak, Emine Kaya, Zeynep Suncak, Selma Metin, Tekoşîn Tekin, Gülşen Güneş ve Ruken Şehir’in gözaltına alındığı belirdi.

'Arkadaşlarımızı serbest bırakın'

Rosa Kadın Derneği'nden yapılan açıklamada ise, 22 Mayıs’tan bu güne her 10 günde bir farklı çalışma ve mücadele alanlarından kadınların gözaltına alınıp, tutuklandığı hatırlatıldı. Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi'nin iptalini ve çocuk istismarının affını gündemine alan iktidar, bir yandan da buna itiraz eden direnç gösteren kadınlara politik şiddet uygulayarak etkisiz kılmaya çalışıyor. Bizler tüm baskılara rağmen her gün kadın katledilen bu ortamda İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyoruz! Çocuğun istismarının affına hayır diyoruz. Ayrıştırarak, kriminalize ederek etkisiz kılma çabalarına hayır diyoruz. Dün sokakta çocuk istismar affına omuz omuza hayır dediğimiz kadın arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması istiyoruz” denildi.

HDP: Korkunun ecele faydası yok

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu da gözaltılara yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

“AKP, topluma karşı sistematik olarak darbe yapıyor” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İktidar hemen her gün partimize, üye ve yöneticilerimize, hak ve özgürlük talebinde bulunanlara karşı sistematik saldırılar gerçekleştirmektedir. Bu uygulamalar, Nazi rejiminin Yahudilere, sosyalistlere, muhalif kesimlere yönelik gerçekleştirdiği saldırıları da geride bırakmıştır. Gerçekleştirilen, toplumun belli kesimlerine yönelik sistematik ‘siyasi soykırım’ saldırısıdır."

"Daha dün Diyadin Belediyesi’nin kapısını kırarak korsanvari bir şekilde halk iradesine el koyan, Belediye Eşbaşkanımız Betül Yaşar’ı gözaltına alan iktidar bugün de Diyarbakır’da kadın aktivistlerden onlarca kişiyi aynı şekilde kapılarını kırarak gözaltına almıştır. Darbeci ve işkenceci Esat Oktay’ın mirasını köpekli işkencelerle sürdüren bu iktidar, kadının iradesinden, özgürlük arayışından ve değişim gücünden korktuğunu her fırsatta göstermektedir."

"AKP-MHP iktidarının bugün partimize, kadın mücadelesi yürütenlere, demokrasi ve özgürlük isteyenlere karşı başvurduğu yöntemlerin tamamı 12 Eylül faşist darbeci uygulamalardır. Dolayısıyla yarın 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle iktidarın meydanlarda atacağı ‘demokrasi, halk iradesi, tanklara karşı direniş’ gibi nutukların hiçbirinin bir karşılığı yoktur, tamamı kandırmacadır. "

"Ne yaparsa yapsın iktidar için korkunun ecele faydası olmayacaktır. Bu yaptıklarının tamamı onun için sonun başlangıcıdır. Toplumumuzun dile getirdiği ‘zulmün artsın ki tez zeval bulasın’ mekaniği iktidar için işlemeye başlamıştır. Bizler de saldırılara karşı haklılığımızdan, meşruluğumuzdan aldığımız güçle asla ikileme düşmeden, asla geri adım atmadan, toplumsal yaşamı yeniden inşa etmeye, siyasi faaliyetlerimizi ve mücadelemizi her zamankinden daha da büyütmeye devam edeceğiz.”

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Rosa Kadın Derneği, Gözaltılar, TJA, DİYARBAKIR,