İstanbul Sözleşmesi 10 yaşında: Kadınlar mücadeleden vazgeçmiyor

11 May 2021

İstanbul Sözleşmesi'nin imazaya açılmasının 10'uncu yılı nedeniyle kadınlar birçok kentte sözleşmeden çekilmeyi protesto etmek için eylem ve etkinlikler düzenledi

Türkiye, ilk imzacısı olduğu ve kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığı olan İstanbul Sözleşmesi’den 20 Mart gecesi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çekildiğini duyurdu. 20 Mart’tan bu yana kararı protesto eden kadınlar, Sözleşme’nin 10’uncu yılı dolayısıyla birçok kentte eylem ve etkinlikler gerçekleştiriyor.

Keçi Burcu'na kateledilen kadınların isimleri asıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümü dolayısıyla Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Keçi Burcu önünde açıklama yapıyor. Açıklamaya, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş ile milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun, Dersim Dağ ve Nuran İmir katıldı. 

HDP’li kadınlar, 2021 yılının ilk 4 ayında erkek şiddeti sonucu katledilen 106 kadının isimlerinin yer aldığı pankartı Diyarbakır Surlarına astı. Daha sonra yapılan açıklamada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, pandemi nedeniyle getirilen tam kapanma kısıtlamasında kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekerek, “Bütün çağrılarımıza rağmen kadınlar korunmuyor, korunmak istenmiyor. AKP iktidarı, siyasete başladığı günden bugüne kadın düşmanı politikalarından vazgeçmedi. Hız kesmeden kadın düşmanı politikaları uyguluyor” dedi. 

İstanbul Sözleşmesi Bizim, Vazgeçmiyoruz

İstanbul’da da kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi Bizim, Vazgeçmiyoruz” ve “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” logo ve yazılarını Topkapı Surları’na yansıttı. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şırnak Kadın Platformu ile Eğitim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Bursa Şubesi Kadın Sekreterliği, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’ni kendisine bir tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil isteklerine teslim olmayacaklarının vurgusunu yaptı. 

Eğitim-Sen Bursa Şubesi İstanbul Sözleşmesi'nin 10'uncu yılına ilişkin yazılı açıklama yayınlayarak, kadınların mücadelesini her alanda yükselteceğine işaret etti. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : İstanbul Sözleşmesi,