İstanbul Sözleşmesi 1 Temmuz'a kadar yürürlükte

30 Nis 2021

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 19 Mart'ta resmen çekildiği açıklanan İstanbul Sözleşmesi'nin Türkiye açısından sona erme tarihinin 1 Temmuz olarak tespit edildiği Resmi Gazete'de yer aldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı kararla 19 Mart gecesi İstanbul Sözleşmesi'nden Türkiye'nin çıktığı açıklanmıştı. Söz konusu karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye açısından sona erme tarihinin 1 Temmuz olarak tespit edildiği bilgisi yer aldı. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden 19 Mart’ta çıkma kararı almasına rağmen, Sözleşme’nin 1 Temmuz’a kadar yürürlükte olacağı çeşitli uzmanlar tarafından ifade edilmişti.

Soylu 'azaldı' demişti

Her gün kadın cinayetleri ve şiddet haberleri gelirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 22 Nisan'da Twitter'da paylaştığı bir görselle, İstanbul Sözleşmesi feshedildikten sonra kadın cinayetlerinin azaldığını ileri sürmüştü. Soylu, bu 'azalışın' kendi mücadeleleri sonucu olduğunu da iddia etmişti. Ancak kadın hakları savunucuları, Soylu’ya tepki göstermekle birlikte Sözleşme’nin 1 Temmuz’a kadar yürürlükte olduğunu da hatırlatmıştı.

Kadınlar her gün eylemde

İstanbul Sözleşmesi'nin bir gecede Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedildiğinin açıklanmasının ardından kadınlar Türkiye'nin çeşitli yerlerinde İstanbul Sözleşmesi için eylem yaptı. Hala süren eylemlerde şimdiye tek birçok kez polis saldırısı gerçekleşti, kadınlar yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Birçok kadına uygulanan polis şiddeti ise gündem olmuştu. Kadınlar, saldırılara rağmen İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak mücadele etmeye devam ediyor. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : İİstanbulSözleşmesiYaşatır, İstanbul Sözleşmesi,