İşkenceye verilen takipsizlik itirazla durduruldu

05 Tem 2020

Osmaniye Cezaevi'nde gardiyanlar ve doktor tarafından darp edilen Ferhat Demirbaş’ın, takipsizlikle sonuçlanan dosyasına yapılan itiraz kabul edildi, karar kaldırıldı

Osmaniye 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde gardiyanlar ve cezaevi doktorunca darp edilen Ferhat Demirbaş’ın Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu, 2 yıl sonra takipsizlikle sonuçlandı. Demirbaş, 18 Eylül 2018’de koğuşunda bulunan bir arkadaşının gardiyanlarca darp edilmesine tepki gösterdiği için götürüldüğü süngerli odada gardiyanlarca, tedavi için gittiği revirde de doktor tarafından darp ve tehdit edildi. Demirbaş, avukatı aracılığıyla aynı gün kendisini darp eden kamu görevliler hakkında, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başvuruyu işkence yerine yaralama olarak değerlendiren savcılık, 2 yıl sonra soruşturmayı takipsizlikle sonuçlandırdı.

Demirbaş’ın koğuşunda disiplinsiz davranışlar sergilediğini ileri süren savcılık, kendisine zarar verecek hareketler sergilemesi sebebiyle süngerli odaya alındığını savundu. Savcı cezaevi doktorunun "4-5 adet 4 cm uzunluğunda kendi tırnaklarıyla çizerek kendine zarar vermiştir. Sırtına duvar sürtme şeklinde oluşan sıyrıklar mevcuttur" diye verdiği raporu baz alarak, "Bu haliyle infaz koruma memurlarının müştekiyi darp ettiği iddiasının dava açmaya yeter şüphe oluşturacak somut delil teşkil etmeyen soyut isnatlar olduğu" ifadelerini kullanarak takipsizlik kararı verdi.

Karar mahkemeden döndü

Bu karara karşı Demirbaş'ın avukatı Mehtap Sert, 19 Mart 2020'de Osmaniye 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulundu. Hakimlik, Demirbaş'a dair iki adet rapor bulunmasına rağmen savcılığın eksik araştırma yaptığına dikkati çekti. Hakimlik, "Savcılığın; tanık, kamera araştırması yapılması yönünde yazılı talimatı bulunmasına rağmen bu yönde araştırma yapıldığına dair herhangi bir belgenin dosya arasında bulunmadığı, böylelikle eksik araştırma sonucu kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği anlaşılmakla, soruşturmanın bu yönde genişletilmesi gerektiği sonucuna varılmış olduğundan Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığının 2018/15172 soruşturma ve 2020/3312 karar sayılı kovuşturmaya yer olmadığına dair kararının kaldırılarak soruşturmanın genişletilmesine karar verilmesi gerektiği anlaşılmakla aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir" diyerek takipsizlik kararını kaldırdı.

'İşkence ortaya çıkacak'

Hakimlik kararını değerlendiren Demirbaş'ın avukatı Sert, Hakimliği'n olumlu bir karar verildiğini, itirazlarına dair eksik araştırmaya dikkati çektiğini dile getirdi. Sert, "Müvekkilimizin ilk ifadesi alındığında soruşturmayı yürüten savcı fiziki olarak gördüğü için güvenlik gerekçesiyle o dönem Kayseri T Tipi Cezaevi'ne nakil etti. Bu bile müvekkilin; savcının iddia ettiği gibi kendi kendini dövmediğinin göstergesiydi. Ancak yürütmenin etkisindeki yargının işkence ve kötü muameleye cezasızlık politikaları bir kez daha devreye girdi ve takipsizlik verildi. İtirazımız üzerine hakimlik dosyada delillerin araştırılmadığına dair karar vererek takipsizlik kararını ortadan kaldırdı. Savcılığın detaylı soruşturma yapması durumunda müvekkille yapılan işkence ve kötü muamele ortaya çıkacaktır" dedi.

Kaynak: MA


Etiketler : Osmaniye 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi, Ferhat Demirbaş, İşkence,