IŞİD'liyi teşhis etti ancak...

03 May 2021

IŞİD'in Ezidîlere yönelik 2014 soykırımında esir alınan Kurdo Heci Hesen, kendisini kaçıran IŞİD'liyi teşhis edip bildirmesine rağmen Musul Mahkemesi bildiğini okuyor ve tutuklamıyor. 

IŞİD'in Ezidîlere yönelik 2014 soykırımında esir alınan Kurdo Heci Hesen, kendisini kaçıran IŞİD'liyi teşhis edip bildirmesine rağmen Musul Mahkemesi’nden sonuç alamadı. 

IŞİD'in 3 Ağustos 2014'te Şengal'de başlattığı tehcir ve soykırımda binlerce Êzîdi katledildi, bir o kadar kadın ve çocuk da esir alınıp köleleştirildi. 

Kurdo Heci Hesen (30) bu kadınlardan sadece biri. Hesen’in yaşadıkları fermanın başka bir boyutunu gözler önüne seriyor. Şengal'in güneyinde bulunan Koço Köyü, Arap ve Êzîdi topraklarının sınır köyü olarak bilinirken, 73'üncü fermanı en ağır yaşayan köylerden biri olarak kayda geçti. Yaklaşık bin 700 kişinin yaşadığı köyde bin 300 kişi katledildi. Bu köyden çok az sayıda kadın DAİŞ'in elinden kurtarıldı. Geri kalanlardan hiçbirinin akıbeti bilinmiyor. 

 

Dört kardeşi öldürüldü 

Tüm ailesi ile birlikte IŞİD'in eline düşen Hesen'in 4 erkek kardeşi IŞİD tarafından katledilmiş. Hesen ile birlikte annesi ve ailesinden bazı kadınlar katliamdan kurtulmuş, ancak esir olmaktan kurtulamamış. Hesen'i esir alan kişi ise, Musul'un Baac kentine bağlı Til Erec Köyü'nden Mihemed Mitgal Cidêh. 

Kirve olarak biliniyorlar

Cidêh'in köyü ile Êzîdi Koço Köyü ise bölgede birbirlerine "kirve" olarak biliniyor. Fermandan sonra Êzîdilerin "Kirvelerimiz bize ihanet etti" söylemi ise buradan geliyor. 

Koço ile Til Erec arasında yaklaşık 8 kilometre mesafe bulunurken, IŞİD'in bölgeye gelmesiyle birlikte IŞİD'e katılan Cidêh ve beraberindeki IŞİD'liler Hesen ve beraberindeki Êzîdi kadınları kendilerine "savaş ganimeti" adı altında esir almış. 

Hesen, esir düştükten sonra Cidêh tarafından 1 yıl boyunca Baac'ta alıkonulmuş. Ardından Cidêh tarafından başka bir IŞİD'liye satılan Hesen, Irak'ta bulunan birçok kentte sırasıyla götürülmüş. 2017'nin ortalarında IŞİD'in elinden kurtulan Hesen, ardından Şengal'e geri dönmüş.

Şengal'e döndükten sonra Koço'ya yakın bir köy olan Til Kesab'ta Cidêh ile karşılaşan Hesen, Cidêh'i Musul Mahkemesi'ne şikayet etti. Açılan davanın duruşmaları kimi zaman Musul kimi zaman da Til Afer'de görülüyor. Hesen, Cidêh'i tanımasına, yaşadıklarının anlatmasına rağmen Cidêh, Musul Mahkemesi tarafından tutuklanmıyor.

Defalarca tek başına mahkemeye gidip gelen Hesen, Cidêh tarafından tehdit ediliyor. Hesen'i arayıp tehdit eden Cidêh, davadan vazgeçmesi için "Topraklarınız bize yakın, eğer vazgeçmezsen 7'den 70'e hepinizi tekrar öldürürüz" diyerek sürekli baskı yapıyor. 

Mahkeme hakiminin Cidêh'in yakını olduğu ve Hesen'in tuttuğu avukatın da bu şekilde Hesen'i yalnız bıraktığı belirtiliyor. Davanın akıbeti ise bilinmiyor.

 

Êzidî 4 gence idam cezası

Öte taraftan aynı Musul Mahkemesi 4 Êzidî gencin idam edilmesi için elinden geleni yapıyor. Şengal'in Medîban ve Sîkeniyê köylerinin kesiştiği yolda 26 Eylül 2020'de kimliği belirsiz kişilerce 2 kişinin öldürülmesi iddiası ile tutuklanan gençlere 21 Nisan'da görülen davanın ilk duruşmasında idam cezası verilmişti. Günlerdir Şengal'de bu kararın iptal edilmesi için protesto yürüyüşleri gerçekleştirilirken, bu olay ile Şengal yeniden karıştırılmak isteniyor. Êzidîler ise mahkemenin Êzidî gençleri cezalandıracağına IŞİD2lilerin yargılamasını talep ediyor. 

 

Hebaba aşireti toplandı

Şengal'in en büyük aşireti olan Hebaba aşireti Musul Mahkemesi'nin 4 Êzidî gence verdiği idam cezası kararı hakkında Şengal'in güneyinde bulunan Şehabî köyünde bir araya geldi. İdam cezası verilen 4 Êzidî gencin aşiretlerinin mensubu olduğu belirtilirken mahkemenin kararının doğru olmadığı vurgulandı. Kararın gözden geçirilmesi talep edildi.

Toplantıda sonucu aşiretin aldığı kararlar şu şekilde:

* Irak Anayasası'nın 4'üncü maddesi terör suçlularını yargılanıyor. 4 Êzidî gencin bu maddeyle yargılanması doğru değil.

* Êzidîler herkesten fazla terör saldırısına uğradı. Hiçbir mahkeme Êzidîleri terör adı altında yargılayamaz.

* Dünyadaki herkes Êzidîlerin terörist yapılarla bir ilgisi olmadığını bilir.

* Bu kararın yerine getirilmesi toplumsal barışa, özellikle Arap ve Êzidî halkları arasında olumsuz bir etki yaratacak.

* Herkesi bilir ki 73’üncü fermanda birçok Arap IŞİD'e katılarak Êzidî kadınları esir aldı, mallarını talan etti ve Êzidîleri katletti. 

 

Nazım Daştan-MA /ŞENGAL 

 


Etiketler : Mihemed Mitgal Cidêh, IŞİD'in Ezidîlere yönelik 2014 soykırımı, IŞİD,