İşçinin emeğine vergi gaspı!

09 Eki 2021

Patronlar tarafından hakları sürekli gasp edilen işçilere bir gasp da devletten

Milyonlarca yoksulun ve işsizin olduğu Türkiye’de vergi eşitsizliği ciddi bir sorun iken, bunun son kurbanları ise Honda işçileri oldu. Japon otomobil devi Honda, Gebze’deki fabrikasını kapatırken, kıdem ve ihbar tazminatlarının yanı sıra, 10 yılını dolduran işçilere 48 maaş tutarında ikramiye de verdi. Ancak işçiler ikramiyeleri almak için bankaya gittiklerinde gelirlerindeki artış bir üst dilime çıktığı için yüzde 30’u aşan oranlarda vergi kesildi.

Yüzde 10 alınsın

Vergi adaletsizliğinden kaynanaklan olayda, işçiler ve memurlar yıl başında aldıkları maaşı yıl sonunda alamıyor. DİSK Genel Sekreteri, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Japon sermayedarın katı tutumu nedeniyle Honda’da sendika örgütlenmesinin gerçekleşmediğini hatırlatarak, uluslararası şirketlerin fabrikalarını kapattığı zaman ikramiye vermek gibi uygulamalar yaptıklarını belirtti. Honda’nın da sendika olmadığı için gönüllülük temelinde 48 maaş ikramiye verdiğini belirten Serdaroğlu, “Ancak adaletsizlik yüzünden Honda işçilerinin ikramiyesinin yüzde 30’u vergiye gitti. Bu sorun tüm işçileri ilgilendiriyor aslında. İşçiler toplu sözleşmeden sonra vergi dilimlerinin yükselmesi ile karşı karşıya kalıyorlar. Biz hem asgari ücretten hem de asgari ücret kadar olan ücretlerden vergi kesintisi olmaması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücretin üzerindekilerden de yüzde 10 alınmasını talep ediyoruz” dedi.

İşçiden bu oranlarda vergi kesilirken birçok sermaye grubunun vergi kaçırdığını da dile getiren Serdaroğlu, “Bunu son olarak Pandora belgelerinde de görüyoruz. Ülkede vergi kaçırılıyor. Kimsenin umurunda değil. Ancak işçilerde böyle bir şey yok” dedi. KOCAELİ


Etiketler : Honda işçileri,