Irkçı öğretmen hakkında suç duyurusu

15 Eyl 2021

İdil'de öğrencisine şiddet uygulayarak, 'Sen kim oluyorsun da benim şerefli marşıma gülüyorsun? Senin bir marşın bile yok. Siz Kürtler ancak halay çekersiniz' diyen ırkçı öğretmen hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Şırnak'ın İdil ilçesinde Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulu'nda öğretmen S.K. İstiklal Marşı okunurken güldüğü gerekçesiyle K.S. adlı öğrenciye şiddet uygulayarak, "Sen kim oluyorsun da benim şerefli marşıma gülüyorsun? Senin bir marşın bile yok. Siz Kürtler ancak halay çekersiniz" hakaretinde bulunmuştu. Öğretmenin ırkçı söylemlerine karşı Şırnak İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’ne başvuran aile İHD'nin avukatlarıyla İdil Cumhuriyet Başsavcılığına giderek, S.K. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Soruşturma başlatılması talebi 

Yapılan suç duyurusunda şunlara yer verildi:" Şüpheli pedagojik formasyon almış olmasına rağmen, uygulamış olduğu şiddet ve sarf ettiği ifade ile çocuk olan müvekkilimizin ruhsal, bedensel ve psikolojik gelişim düzeyini göz önünde bulundurmadan, müvekkilin onur ve haysiyetini zedeleyici sonuçlar doğuran bir eylem gerçekleştirmiştir. Türkiye, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne taraf bir ülke olup, sözleşme hükümleri devletler, ebeveynler ve yetişkinler açısından bağlayıcı hükümler taşımaktadır. Ayrıca, sözleşme devletlerin bu hükümler karşısında pozisyon almasını zorunlu kılmaktadır. Şikayet dilekçesi ile ayrıntılı bir şekilde açıkladığımız olguların araştırılması için savcılık tarafından soruşturma başlatılarak; yürütülecek soruşturma neticesinde şüpheli hakkında cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmasını vekaleten arz ve talep ederiz" denildi.

'Kamera kayıtları incelensin'

Dilekçede ayrıca, “Aileye ifade edilen ve henüz bir iddia olan bu durumun ortaya çıkarılması amacıyla 10/09/2021 ve 13/09/2021 tarihlerinde okul bahçe ve koridorlarını gören bütün güvenlik kamera kayıtların incelenmesi ve gerekli araştırmaların yapılmasını sayın savcılığınızdan talep ederiz. Sayın savcılığınızca güvenlik kamera kayıtlarında yapılacak incelemede, iddiaları doğrular şekilde, okul içerisinde öğrenciler ile iletişim kuran polisler hakkında da gerekli yasal işlemlerin başlatılması ve haklarında soruşturma başlatılması talebimizi bildiririz” ifadeleri yer aldı.

Okuldaki ırkçı yaklaşım Meclis gündeminde

Öte yandan konuya ilişkin HDP Şırnak Milletvekilleri Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz ve Nuran İmir,  Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verd. Önergede başka bir öğretmenin de ırkçı söylemlerde bulunduğunu belirtilerek, “Yine atamalar sırasında Şırnak’a atanan bir öğretmenin Twitter’da ‘Avokadolu Aşure Su’ hesabı ile yaptığı paylaşımda, ‘Sosyalciler toplayın bavulları, Şırnak’a medeniyet götürmeye gidiyoruz’ şeklindeki paylaşımı ile Şırnak halkına hakaret etmiştir” diye belirtildi.

Önergede, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle şu sorular yer aldı: 

"*Bakanlığınız İdil Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulu'nda görevli öğretmen S.K hakkında idari veya hukuki bir süreç başlatmış mıdır?

* Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları illere gönderilen öğretmenlere Kürtler ve bölge hakkında bir eğitim verilmekte midir?

* Her defasında cezasızlık politikası ile sonuçlanan bu tarz vakaların beraberinde yeni sorunlar yarattığının farkında mısınız?

* Bu tarz sorunların denetimsizlik ve cezasızlık politikasından kaynaklandığından haberdar mısınız?

* Eğitim sisteminde yaşanan bu tarz sorunların anadilde eğitimin olmamasından kaynaklandığından haberdar mısınız?

* Bakanlığınız bugüne kadar Kürtlerin değerlerine ve diline hakaret eden kaç tane öğretmen hakkında idari bir soruşturma başlatmıştır? Kaçı bu konu hakkında cezalandırılmıştır?

* Bakanlığınızın öğretmenlerin bu tarz ırkçı, ayrıştırıcı ve ötekileştirici tutumlarını önlemeye yönelik bir girişimi olacak mıdır?

* Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde sık sık gündeme gelen benzer ırkçı yaklaşımların çocukların pedagojik gelişimlerini olumsuz yönde etkilediğinden haberdar mısınız?”

 

Kaynak: MA

 


Etiketler : ırkçı saldırı,