Irkçı katliamın faili: Mehmet Altun

01 Ağu 2021

Konya’da ırkçı saldırıda yaşamını yitiren 7 kişinin katilinin Mehmet Altun olduğu belirtildi. Ancak saldırının üzerinden 40 saat geçmesine rağmen Altun yakalanmadı

Konya’nın Meram ilçesinde ırkçı saldırı sonucu Karslı Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katilinin Mehmet Altun olduğu belirtildi. Altun’un, Dedeoğulları ailesine yönelik 12 Mayıs’ta gerçekleştirilen ırkçı saldırıda yer alan Ayşe Keleş’in kardeşi olduğu öğrenildi. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, yürütülen soruşturma kapsamında 13 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Ancak gözaltına alınanların isimlerine dair bilgi paylaşılmadı. 

Avukatlara bilgi verilmiyor

Konya Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşen avukatlardan Maviş Aydın, katilin kimliğiyle ilgili kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi. Aydın, ancak katliam failinin eşinin, anne ve babasının soruşturma kapsamında gözaltına alındığı bilgisini paylaştı. 

Baro başkanı da basından öğrendi

Konuyla ilgili MA'nın ulaştığı Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ da failin kimliğine ilişkin resmi bir bilgiye ulaşamadıklarını, katilin Mehmet Altun olduğuna dair bilginin basında yer alan haberlerden öğrendiklerini söyledi.

Fail 40 saattir yakalanamadı

Irkçı katliamın ardından soruşturma başlatan Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, isimleri açıklanmayan 13 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Katliamın üzerinden 40 saat geçmesine rağmen katil Altun halen yakalanmadıı.

Katliam görüntüleri

Ortaya çıkan katliam görüntülerinde katil Altun, evin bahçesinde silah zoruyla bir araya getirdiği ailenin 7 bireyini katlediyor. Avukat Maviş Aydın, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşmesinde izlediği katliam anına dair görüntüleri Mezopotamya Ajansı’na aktarmıştı. Aydın, şunları söylemişti: “Soruşturma kapsamında 3 kamera kaydı alınmış. Birinin çözümlemesi yapılmış. İki tanesinin çözümlenmesi yapılmamış. Çözümlenmesi yapılan kamera kaydında tek failin girdiği 35-40 dakikalık kayıt var. Bu tek kameradan yapılan incelemede, sadece bir saldırgan görülüyor. Diğer kamera incelenmediğinden bir şey söylemiyorlar. 

Görüntü çözümlemesi yapılan kamera kaydında fail, saat 17.50 sıralarında aracını getirip, evin bahçe kapısına yanaştırıyor. O anda evin en küçük kızı ile diğer ablası arka komşudan geldiği görülüyormuş. Fail arabasını yanaştırınca ayaküstü sohbet ediyorlar. Sonra fail içeri giriyor. Fail ile baba Yaşar Dedeoğulları, sandalyede karşılıklı oturuyorlar. O arada evin kadınları yanlarda taşların üzerine oturuyorlar, 5 kişi falan. Biraz konuşuyorlar. O görüşmenin süresi yaklaşık 20 dakika falan. Sonra faili uğurluyorlar. 18 dakika sonra fail geri geliyor. Geri geldiğinde aile faile, kendileri kapıyı açıyor. Adam içeri giriyor, oturuyor. Elinde mavi bir poşet varmış, poşetten silahını çıkartıyor. Fail ateş edince, evin küçük kızı failin üzerine atlıyor, silahı almak için. Sonra bir kadın daha adamın üzerine atlıyor, silahı almak için uğraşıyorlar. Sonra diğerleri dahil oluyor. Fail bir şekilde kendini sıyırıyor. Biraz uzaklaşıyor, sonra dönüp hepsine ateş ediyor.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Konya Meram ırkçı saldırı, konya'da ırkçı saldırı, Konya'da katliam, konyada kürt aileyi katlettiler,