İran'da idam cezası alan Amirabad’a, Türkiye'de erkek şiddeti

18 Nis 2021

İran'da kadın hakları mücadelesinden dolayı idam cezası alan Galavizh Ayoubi Amirabad, Türkiye'de eşinden sistematik şiddet gördü. Eşinin tutuklanmasının ardından Amirabad, 'O tutuklandı ama ailesi kapımıza geldi, bizi tehdit etti' dedi

Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Atakent Mahallesi'nde yaşayan İranlı Galavizh Ayoubi Amirabad ve kızı, eşi Zülküf Coşkun'un sistematik şiddetine maruz kaldı. 14 Nisan’da Amirabad’ın şiddet gördüğü ana ait bir görüntünün sosyal medyada paylaşılması üzerine gözaltına alınan eşi Zülküf Coşkun, çıkarıldığı mahkemece "kasten yaralama" suçundan tutuklandı. Sosyal medyada tepkilere neden olan şiddet görüntüsünde Coşkun’un, “3-5 ay yatar çıkarım” sözleri dikkat çekti. 

Kadın hakları mücadelesinden dolayı idam cezası

İran'ın Sanandaj kentinde yaşayan ve İslami Azad Üniversitesi'nin Mimarlık Bölümü'nde ders veren Amirabad, verdiği kadın hakları mücadalesi nedeniyle tutuklandı. 2 ay boyunca tek kişilik hücrede tutulan Amirabad, yoğun işkencelere maruz kaldığını aktardı. İdam cezasıyla yargılanan Amirabad, 2015 yılında cezasının onanması üzerine ise Türkiye'ye kaçarak, burada evlendi.

Evliliğinde de yıllarca sistematik şiddete maruz kalan Amirabad, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Hamdullah Kesen’e anlattı.

'Seni canlı canlı buraya gömeceğim' 

Amirabad, önceki evliliğinden olan kızı ile birlikte yaşadığı şiddeti şu sözlerle anlattı: “Hamileyken bana şiddet uyguladı. Geçen yıl alkol alıp eve geldi. Evin bahçesinde mezar kazıp, bana şiddet uyguladı. 'Seni canlı canlı buraya gömeceğim' dedi. Beni boğmaya çalıştı. 7 ay önce karakola gidip şikayetçi oldum. Beni ve kızımı ölümle tehdit etti. Korktuğum için şikayetten vazgeçtim.” 

14 Nisan akşamı Zülküf Coşkun’un kendisini darp ettiğini ve ölümle tehdit ettiğini söyleyen Amirabad, “Kanlar içinde kaldım. Bana ‘3-5 ay yatarım çıkarım’ diyordu. Daha önce de ölümle tehdit etti. Başıma silah dayadı ama bunu delilim olmadığı için bir şey yapamadım” diye belirtti.

‘Can güvenliğimiz yok’

Komşusunun evinde misafir olduğu sırada şiddete uğradığını aktaran Amirabad, “O anlara ait görüntüleri komşularım çekti. Şuanda güvende değiliz. O tutuklandı ama ailesi kapımıza geldi, bizi tehdit etti. Tüm gün karakoldaydık. Oğlumu elimden almakla beni tehdit ettiler. Kendimizi güvende hissetmiyoruz, can güvenliğimiz yok. İran'da idama, burada ise şiddete maruz kaldım” ifadelerini kullandı.

 

ADANA 

 

 


Etiketler : İran, Galavizh Ayoubi Amirabad, adana,