İran bağlantılı 33 site bloke edildi

23 Haz 2021

ABD, yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle İran devlet medyasına bağlı yayın yapan 33 internet sitesini erişime kapattı.

İran'da 18 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalifleri idam eden Yargı Erki eski Başkanı İbrahim Reisi'nin seçilmesi sonrası tartışmalar sürerken ABD, İran bağlantılı 33 internet sitesini bloke etti

ABD Adalet Bakanlığı, İran devlet medyasına ait 33 internet sitesine erişimi engelledi. Bakanlıktan 23 Haziran Çarşamba günü Washington'da yapılan açıklamada, Irak'ın önde gelen Şii paramiliter gruplarından Kataib Hizbullah'a ait üç internet sitesinin de kapatıldığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu internet sitelerinin Domain (alan adı) kayıtlarının ABD'ye ait olması nedeniyle ABD yaptırımlarının ihlal edildiği vurgulandı.

Erişimi engellenen internet sitelerinde, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Ticaret Bakanlığı'nın mühürlerinin kullanıldığı açıklamaların bulunduğu kaydedildi.

El-Alem ve Press TV

Sitelerin erişime kapatılmasından İran'daki önde gelen Arapça haber kanalı El-Alem ve İngilizce yayın yapan Press TV'nin internet sitelerinin de etkilendiği belirtildi. Her iki kanalın da bağlı olduğu İran İslam Cumhuriyeti Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu (İRİB), ABD'nin söz konusu internet sitelerine erişimi kapatması nedeniyle bazı Filistin televizyonlarının yanı sıra Arapça dini ve kültürel içerikli yayın yapan bir kanalın da internet sitelerine erişimin engellendiğini açıkladı. 

ABD Adalet Bakanlığı, erişimi engellenen 33 internet sitesinin tamamının İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü El Kudüs Tugayları (IRGC) tarafından kontrol edilen İran İslam Radyo ve Televizyon Birliği (IRTVU) bünyesinde yayın yaptığı bilgisini paylaştı. ABD'nin yaptırım listesinde yer alan IRTVU veya IRGC ile ABD vatandaşları, ABD şirketleri ve ABD'de şubeleri olan yabancı şirketlerin iş birliği yapmaları yasak.

Press TV yöneticileri Twitter aracılığıyla dile getirdikleri tepkilerinde ABD'nin söz konusu internet sitelerini kapatmasını "açıkça koordine edilmiş bir eylem" olarak nitelendirdiler.

Yemen'de Suudi Arabistan güçlerine karşı savaşan Şii Husi'lerin kanalı El-Masira'nın internet sitesi de engellendi. Husi'lerin siyasi kanadının internet sitesinde konu ile ilgili yapılan açıklamada ABD'nin "gerekçe gösterip uyarı yapmadan" ulaşımı engellemesini "korsanlık ve telif hakkı ihlali" sözleriyle kınadı.

İran yanlısı Hizbullah Tugaylarının da arasında olduğu çok sayıda Irak menşeli internet sitesi de engellendi. Washington tarafından terörist grup olarak tanımlanan Irak milislerinin savaşçıları İran tarafından eğitiliyor, finanse ediliyor ve silahlandırılıyor. 

İnternet kesintilerinden Bahreyn çıkışlı muhalif kanal LuaLua TV'in internet sitesi de etkilendi. Londra ve Beyrut'ta ofisleri bulunun kanal, internet sitesinin "yasadışı olarak ele geçirildiğini" belirterek, uygulamayı kınadı.

ABD hükümeti, İran'a nükleer programı nedeniyle bir dizi ekonomik yaptırım uyguluyor. Tahran ayrıca insan hakları ihlalleri ve terörizmi desteklemekle suçlanıyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe


Etiketler : İran'a ABD yaptırımı, El-Alem ve Press TV bloke edildi,