Interpol girse hükümet kalmaz!

07 Haz 2021

Kuzey Kıbrıs’a ilişkin iddiaların gündemde önemli bir yer tuttuğu bu süreçte yazar Abdullah Korkmazhan, Kıbrıs’ın suç ve suçlu cennetine dönüştürüldüğünü söyledi

Uzun bir süredir gündemden düşmeyen ve düşeceği de görünmeyen devlet-mafya-siyaset-iktidar-sermaye ve medya ilişkisinin önemli bir ayağı da Türkiye’nin denetiminde olan Kuzey Kıbrıs. Kriminal suçların zincirleme ve yaygın hal aldığı Kıbrıs’ın adı, Türkiye tarihinde özel harp üssü veya Gladiyo merkezi olarak yer edindi. 40 bin asker ve tüm sınırın kapalı olduğu Ada, uyuşturucu kaçakçılığı, fuhuş, kumarhane, gazino ve mafyanın cirit attığı bir yer olarak anılıyor. Organize suç örgütlerinin çöktüğü Kıbrıs’ta, gündemin yansımalarını Mezopotamya Ajansı’ndan Sedat Yılmaz’a değerlendiren akademisyen yazar Abdullah Korkmazhan, devlet-mafya ilişkisine dair verdiği bilgiler, dikkati çektiği konular ve iddialar “bu kadarı da olamaz” dedirtiyor. Cumhurbaşkanından dışişleri bakanına, hükümet ortaklarından milletvekillerine, kaçakçılık, yolsuzluk, rüşvet ve cinayet suçları gırla.Hükümetin birçok üyesiİnterpol’ce aranıyor.Korkmazhan’ın “suç ve suçlu cenneti” dediği ve uluslararası hukuk dışı bırakılan bir Kıbrıs için buyurun…

'Derin devletin merkez üssü’

“Bugünleri biraz anlayabilmek için geriye gitmek lazım” diyen Korkmazhan, derin devlet olarak bilinen kontrgerilla yapısının çok eski bir yapı olduğunu vurguladı. Dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in bile varlığını sonradan öğrendiği Özel Harp Dairesi’nin finansmanının CIA tarafından karşılandığını vurgulayan Korkmazhan, 6-7 Eylül olaylarının da bu yapının işi olduğunu belirterek 1974 Harekatı’na giden yolun bu şekilde döşendiğini ifade etti. Korkmazhan,“Zamanında nasıl ki Küba, ABD’nin her türlü kirli işini, kaçakçılığı, fuhuşu yaptığı merkez üssüyse, bugün Kıbrıs’ın kuzeyi de (Sayın Sırrı Süreyya Önder Meclis kürsüsünden dile getirmişti) Türkiye'nin kalın bağırsağıdır. Dolayısıyla bu derin devlet yapılanmasının MehmetAğarların, Sedat Pekerlerin,Korkut Ekenlerin, devlet adına suç işlemeyi meşru görenlerin merkez üslerinden biridir” dedi.Korkmazhan devamla, Türkiye’nin derin devletinin şu an bir iç hesaplaşma yaşadığını ve Sedat Peker itiraflarının da bunun yansıması olduğun belirtti.

‘Tatar Kıbrıs’ın kayyumu’

Kıbrıs’ta sanıldığı gibi demokratik bir yapı olmadığına dikkati çekenKorkmazhan,“Şu anki Cumhurbaşkanı Tatar (Ersin) buraya kayyım olarak atanmıştır. Nasıl ki doğuya seçilmiş belediye başkanlarını görevden alıp hapse atıyorlar ve kayyım atıyorlar. Burada Kıbrıslı Türk toplumunun iradesi gasp edilerek, seçimi kazananAkıncı, oradan uzaklaştırılarak, yerine Tatar kayyım olarak atanıyor. Tatar, Sedat Peker’in bahsettiği Halil Falyalı ile çok iyi ilişkileri olan bir kişi. Tatar’ın partisi de maddi manevi ilişkiler içerisinde bulunuyor Halil Falyalı’yla.Halil Falyalı, Sedat Peker’in belirttiği gibi bu sürecin, yani uyuşturucu kara para süreçlerininKıbrıs’taki köprü vazifesi gören kişi.

‘Bayrağın arkasına saklanıyorlar’

“Hükümet ortağı YenidenDoğuş PartisiGenelBaşkanı ErhanArıklı, cinayetişlemekle İnterpoltarafından aranıyor.UlusalBirlik Partisi milletvekili Zorlu Töre, puro kaçakçılığı yapmış. Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, 2015 yılına kadar İngiltereAğır Dolandırıcılık Ofisi tarafından aranıyordu. DışişleriBakanımız hakkında yolsuzluk, rüşvetiddiaları var” diyen Korkmazhan, Kıbrıs bir suç ve suçlu cennetine döndüğü için Kıbrıs’ta bir çözümün gelişmesinin istenmediğinin altını çizdi. Korkmazhan bu konuların ortak bir komisyon kurularak araştırılmasının gerektiğini ifade etti. St.Barnabas Kilisesi baskınına gerekçe olarak PKK’nin oraya silah gömdüğü iddiasının ortaya atıldığını hatırlatanKorkmazhan son olarak şunları dile getirdi:“Şu an işte doğuda bir savaştan bahsediyoruz. PKK ile TSKarasında o dönem. Oradan yaralı PKK’liler Kıbrıs’a nasıl gelecek? Akıl mantık var. Bu mümkün değil.Belirtiğim gibi, PKK böyle bir yere neden silah gömsün, nasıl gömsün? Burada, Türkiye’nin 40 bin tane askeri var. Şu küçük toprak parçasında Türkiye’nin 40 bin askeri var. Yaptıkları her şeyi, yaKuran-ıKerim’in arkasına ya da bayrağın arkasına gizliyorlar.Ağızlarından çıkan her 5-10 cümlenin içerisinde PKKvar, Ermeniler var,Rumlar var, vatan, millet, bayrak var. Yaptıkları bütün pis işleri böyle örtbas ediyorlar. İnsanları da böyle aldatacaklarını zannediyorlar ama soğuk savaş taktikleri artık geride kaldı.”

‘Çekilecek tuğla Kıbrıs’ta’

Korkmazhan,“Hani Mehmet Ağar diyor ya, ‘Bir tuğla çekersem, duvar yıkılır’, o duvarı Kıbrıs’ta örmüşler. Ve o duvar Kıbrıs’tan çekilecek bir taşla yıkılacak.O kadar önemlidir Kıbrıs konusu. Evet, bugün hâlâ etkindir, hâlâ faaliyettedir. Tek adam rejimi var Türkiye’de, Tayyip Erdoğan rejimi var ama buradan gördüğüm, anlayabildiğim kadarıyla Tayyip Erdoğan’ı da kontrol eden bir yapıdan bahsediyoruz. Dolayısıyla hiç bitmemiş, sözde hesaplaşılmış o yapı orada duruyor.Özellikle Türkiye için çok endişeliyim. Son gelişmeler Türkiye’yi çok ciddi, çok istenmeyen, süreçlere sürükleyebilecek bir boyutta. Ciddi gelişmelerdir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Çözümü istemiyorlar

Bu ifşaatların darbe mekaniğinitetikleyebileceğini dile getirenKorkmazhan,“Bizi çok suçlarlar, işte siz Türkiye düşmanısınız derler.Hayır, biz Türkiye sevdalısıyız, Türk’ünü,Kürt’ünü, Laz’ını, Çerkes’ini çok severiz. Ve insanca düzeyde, barış içerisinde demokratik bir Türkiye’yi görmek isteriz. Çünkü Türkiye demokratikleşirse, Kıbrıs’ta demokratikleşir,Kıbrıs’ta çözüme çok daha yakın oluruz”ifadelerini kullandı. Korkmazhan,“Kıbrıs’ta çözüm demek, Avrupa Birliği müktesebatının Kıbrıs’ın kuzeyinde geçerli olması demek, BM kararlarının burada geçerli olması demek. Uluslararası hukukun burada geçerli, hakim olması demek. Böyle bir ortamda bu süreci yönetemezler” dedi. Bu nedenle bu yapının Kıbrıs seçimlerine müdahale ettiğini ve birçok kesimi tehdit ettiğini söyleyen Korkmazhan, “ÖzellikleKıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Türkiye kökenli insanları sizin KKTC vatandaşlığınızı iptal ederiz, yarın gemiye koyar geri göndeririz diye tehdit edildi” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Kıbrıs,