İnsu Mahallesi taş ocağı istemiyor

07 Nis 2021

Mersin'de kırsal İnsu Mahallesi’nde kurulmak istenen taş ocağına mahalle halkı, hem doğayı zarar vereceği hem de huzurlarını kaçıracağı gerekçesiyle karşı çıkıyor

Mersin’in Yenişehir İlçesine bağlı kırsal İnsu Mahallesi’nde kurulmak istenen taş ocağına mahalle halkı tepkili. Tüsan Yapı Anonim Şirketi (A.Ş) tarafından 975 dönüm araziye kurulması planlanan taş ocağının iptalini isteyen yurttaşlar Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ömer Akın’a konuşarak, ocağın kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan İnsu Mahallesi, denizden 970 metre yükseklikte ve yaylacılığın faal olduğu bir mahalle konumunda.

‘Yaşam merkezleri tercih edilmemeli’

Emekli olduktan sonra İnsu Mahallesi’ne yerleşen Yüksel Göksel (73), taş ocaklarının ülkenin belli başlı sorunlarından biri olduğunu dile getirdi. Taş ocaklarının kurulduğu yerlerde insanların yaşam kalitesinin düştüğünü hatırlatan Göksel, 20 yıl önce İnsu’ya yerleştiğini ve yılın 12 ayı burada yaşayan biri olarak taş ocağına karşı olduğunu ifade etti. Taş ocağının yaratacağı gürültü kirliliği, toz ve dumandan dolayı bölgenin yaşanmaz olacağına dikkati çeken Göksel, “Taş ocakları dünyada çevre kirliliğine, iklim değişimine neden olan ve azınlıktaki bir grubun kazanması için çoğunluktaki insanların yaşamını tehlikeye atan bir faaliyettir. Taş ocaklarının ihtiyaç dâhilinde insanların yaşam merkezleri tercih edilmemeli” dedi.

 

‘Faydası olmayacak’

İnsu Mahallesine yazlıkçı olarak gelen İlker Altın (65) da mahallede oluşacak trafiğe dikkati çekti.  Altın, her yerin toz ve duman içinde kalacağını ve doğanın katledileceğini yineleyerek, mahallesinin görüntüsünün bile değişeceğini vurguladı. Şehrin gürültüsünden İnsu’ya geldiğini anlatan Altın, “Taş ocağı yapıldığı zaman buraya gelsem de rahat olamam. Huzurumuz kalmayacak. Şehrin gürültüsünden buraya geliyoruz ama burada da gürültüden yaşanmaz olacak. Taş ocağının mahallemize her hangi bir faydası olmayacak. Sadece zarar olacak. En fazla 3-5 kişiyi işe alırlar ama bunun için diğer insanları yok sayamazlar. İnsanlar buraya hava almaya ve kafa dinlemeye geliyor. Bu ocak yüzünden insanlar artık gelemeyecek” diye belirtti.

‘Sarsıntıdan ev yıkılır’ 

Bu mahallede doğduğunu ve burada yaşlandığını belirten Hasan Eken (70) de zeytincilik yapar, sebze ekerek yaşamlarının sürdürüyor. Mahalleye yapılmak istenen taş ocağının kamyonlarının kendi evinin önünden geçtiğini aktaran Eken, “Daha taş ocağı açılmadan boş geçen kamyonların yarattığı sarsıntıyla evimi titretiyor. Bu taş ocağı kurulduğu takdirde bu kamyonun ağırlığından kaynaklanan sarsıntıdan ev yıkılır. Ben 70 yaşından sonra bu evi bir daha nasıl yapacağım? Aylık, yıllığımız yok. Her hangi bir gelirimiz de yok. Arazimizde ekin ekeceğiz ama taş ocağının dumanı o ekini öldürecek ve mahsul alamayacağız” diye konuştu. 

 

İçme suyu şebekesi üzerine kuruluyor 

Mahalleli Mustafa Keskin (46) ise, mahallelerinin doğal, sakin bir yer olduğunu ve insanların tarım, hayvancılık ile geçimlerini sağladığını vurguladı. Kurulmak istenen taş ocağının mahalleye gelen 2 adet içme suyu şebekesi üzerine kurulduğunun altını çizen Keskin, şunları söyledi: “Bununla birlikte o bölgede tarımsal su kuyuları var. Taş ocağının yapılmak istenilen alan köyümüze çok yakın. O bölgede yabani keçiler, endemik bitkilerin bulunduğu bir yerdir. Ocağın yapılması planlanan yerde patlatılan dinamitler köyümüze zarar verecek. Orada fırlayan taşlar köye gelecek. Ayrıca şiddetten dolayı evlerde çatlamalar yaşanacak.” 

 

 

MERSİN

 

 


Etiketler : İnsu Mahallesi, taşocağı,