İngiliz heyetinden Özerk Yönetim'e ziyaret

16 Eyl 2020

İngilterenin Suriye Özel Temsilcisi Martin Longden başkanlığındaki heyet, Kuzey ve Doğu Suriye’yi ziyaret ederek görüşmeler yaptı

İngiltere’nin Suriye Özel Temsilcisi Martin Longden başkanlığındaki bir heyet, dün sabah Kuzey ve Doğu Suriye’ye gelerek, Özerk Yönetim Dış İlişkiler Komitesi ile bir görüşme gerçekleştirdi. İngiliz heyeti, Sêmalka Sınır Kapısı’nda Kuzey ve Doğu Suriye Dış İlişkiler Dairesi eş başkanları Dr. Ebdulkerîm Omer ve Daniya Ramazan, Kadın Komitesi Başkanı Zeynep Saroxan ve sınır kapısı yönetimi karşıladı.

Karşılama ardından taraflar arasında basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede IŞİD ve Kuzey ve Doğu Suriye’de koronavirüsle mücadele konularının ele alındığı öğrenildi.

Barışçıl çözümde ortak görüş

Toplantı sonrası ANHA’ya konuşan Ebdulkerîm Omer, "Özerk Yönetim olarak bu önemli ziyaret için hem kendimiz hem de İngiltere adına mutluluk duyuyoruz. İngiltere, IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon’da önemli bir ülkedir. Bununla beraber İngiltere, Suriye krizinin uluslararası normlara göre çözümü, demokratik ve ulusal gelişmelerin yaşanması için önemli bir rol oynamıştır" dedi.

Omer görüşmede, Suriye krizinin demokratik, barışçıl yöntemler ve bütün halkların katılımıyla, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı temelinde çözümü konusunda, hem kendilerinin ve hem de İngiliz heyetin ortak görüşte olduğunu söyledi. Toplantıda ayrıca, bölgedeki insanî durumun da gündeme geldiğini kaydeden Omer, özellikle koronavirüs salgınının Kuzey ve Doğu Suriye’ye etkisini tartıştıklarını dile getirdi.

Görüşmenin sonunda İngiltere vatandaşı olan IŞİD'lilerin 4 yaşındaki yetim çocukları da Özerk Yönetim Dış İlişkiler Dairesi yetkilileri tarafından heyete teslim edildi.

QAMİŞLO


Etiketler : Özerk Yönetim, işid, ingiltere,