İktidarın yasaları öldürüyor

04 Tem 2020

Türkiye’de kadın cinayetleri cinsiyetçi politikalar nedeniyle artarken, Ağrı ve Van’daki şüpheli ölümler dikkat çekici boyutlara ulaştı. Bu ölümlerin çoğu kayıtlara intihar olarak geçirildi

Son dönemlerde Ağrı ve Van’da kadın cinayetlerindeki ciddi artış endişe ve tepkilere neden oluyor. Van’da son bir yıl içinde 22 kadın katledilirken, 7 kadının hayatını kaybetmesi kayıtlara ‘şüpheli intihar’ olarak geçti. Ağrı’da son 35 gün içinde 6 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 6 kadından 5’inin otopsi raporlarında intihar ettiği yer aldı. İntihar ettiği iddia edilen bu kadınların çoğu ise aile içi şiddet görmüş. ANF’de yer alan habere göre; Hakların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, hem bölgede hem de Türkiye’de yaşanan kadın katliamlarının, AKP iktidarının politikalarından bağımsız olmadığını söyledi. AKP dönemiyle eril zihniyetin kurumlaştığını dile getiren Sarısaç erkeklerin AKP’den aldığı cesaretle kadınları katletmeye devam ettiğini vurguladı.

Cezalar teşvik edici

Kadınları katleden erkeklerin mahkemelerde iyi hal indirimi aldığına dikkat çeken Sarısaç, şöyle konuştu: “Milletvekilleri ve halk sokakta basın açıklamaları, yürüyüş, gösteri gibi en demokratik haklarını kullanamazken, maalesef kadınlar bugün sokak ortasında çok rahat şekilde katledilebiliyor. Bunun en büyük sebebi ise, iktidarın bakış açısı ve verilen cezaların caydırıcı değil, teşvik edici olmasıdır. Türkiye’de, erkeklerde şu anlayış gelişti; kadınlar, sadece evde oturacak, çocuk doğuracak, çocuğa bakacak ve yemek yapacak. AKP iktidarı tarafından eril zihniyete verdiği cesaret ve destek nedeniyle her gün kadınlar katledilmeye devam ediliyor. AKP’nin eril zihniyete verdiği desteğin en önemli sebebi ise kadınlardan korkmasıdır.”

Cinayetler kadar şüpheli ölüm var

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2020 Haziran ayı raporunu açıkladı. Rapora göre, Haziran ayında erkekler 27 kadını öldürdü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti. Salgın sürecinde ‘normalleşme’ye geçilmesiyle birlikte kadın cinayetlerinin arttığının belirtildiği raporda, 23 kadının da şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğine yer verildi. Rapora göre 15 kadın ateşli silahlarla, sekizi kesici aletle, üçü de boğularak öldürüldü. Bir kadının nasıl öldürüldüğü ise tespit edilemedi. Haziran’da öldürülen 27 kadından 11’i evli olduğu erkek, ikisi de birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü. Diğer kadınlar ise akrabaları olan veya tanıdıkları erkekler tarafından öldürüldü. Kadınların 14’ü evinde, yedisi sokakta, biri işyerinde, biri de bir arazide öldürüldü. Dört kadının nerede öldürüldüğü ise tespit edilemedi.

Kayıtlara ‘intihar’ diye geçti

Aşağıda isimleri ve ölüm nedenleri belirtilen kadınların daha önce şiddet gördüklerine dair şikayette bulunulduğu fakat etkin soruşturmalar açılmadığı öğrenildi. Ölümleri şüpheli olan bu kadınların çoğu kayıtlara ‘intihar etti’ olarak geçiriliyor. Ağrı ve Van’da katledilen veya ‘şüpheli’ bir şekilde hayatını kaybeden bazı kadınların isimleri şöyle:

* Ceylan Akpolat: Hamur’a bağlı Süleyman Kümbet köyü-Aşağı Yurt (Şîrik) mezrasında yaşayan 25 yaşında ve 7 yıllık evli. Akpolat, 8 Mayıs’ta “intihar etti” denilerek yaşamını yitirdi.

* Pakize Öztaş: 23 yaşında ve 2 çocuk annesi. 19 Mayıs’ta Tutak’a bağlı Aşağı Kara Halit (Qerexalta Jêrê) köyünde eşiyle yaşadığı tartışmanın ardından “intihar ettiği” iddia edildi.

* Güzel Koçyiğit: Ağrı merkeze bağlı Dönerdere (Elomilo) köyünde 26 Mayıs’ta yaşamını yitirdi.

* Zana Polat: 17 yaşındaydı. Diyadin’e bağlı Aşağı Kardeşli (Qetka Jêrê) köyünde yaşıyordu. İddialara göre 4 Haziran’da evde silahla oynarken tabancanın ateş alması sonucu başından ağır yaralandı ve kaldırıldığı Ağrı Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

* Kübra Taşdemir: 21 yaşındaydı. Taşlıçay’ın Dilekyazi köyündendi. 11 Haziran’da kaldıkları yayla çadırında asılı bulunduğu ileri sürüldü. * Hacer Ergül: Taşlıçay ilçesine bağlı Aşağı Toklu köyündendi. 11 Haziran’da ekmek pişirirken, tandıra düşen 2 yaşındaki kızını kurtarmaya çalışırken, dengesini kaybettiği ve tandıra düşerek yaşamını yitirdiği söylendi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : şüpheli kadın ölümleri, kadın Cinayetleri,