İktidar sıkıştıkça kriz çıkarıyor

24 Eki 2021

İç siyasette sıkışan AKP-MHP iktidarı çareyi dışarda çıkardığı krizlerde arıyor. İki gün önce savaş naraları atan iktidar bu seferde demokrasi çağrısı yapan büyükelçileri sınır dışı etmeye çalışıyor

Ülke içindeki ağır ekonomik ve siyasi krizi yönetemeyen AKP-MHP iktidarı yeni krizlerle ülkenin gündemini değiştirmeye çalışıyor. Kuzey Doğu Suriye’ye savaş tehdidinde bulunan iktidar bununla istediği şekilde muhalefeti arkasına sıralayamayınca bu sefer yeni bir kriz çıkarma peşinde. Geçtiğimiz günlerde iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunun 4’üncü yılında aralarında ABD ve Almanya’nın da bulunduğu 10 ülkenin büyükelçiliği yayınladıkları açıklamayla Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yaptı. Açıklamanın ardından Dışişleri bakanlığına çağrılan büyükelçiler için AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde hepsinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmeleri için talimat verdiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından tepkiler gelmekte gecikmedi.

Sınır dışı edilecekler mi?

Erdoğan’ın 10 ülke büyükelçisini ‘istenmeyen kişi’ ilan etmesi Avrupa’da da yankı uyandırdı. Avrupa medyası olayı önemli bir gelişme olarak duyurdu. Erdoğan’ın açıklamalarına ilk tepki İsveç ve Norveç’ten geldi. Her iki ülke yetkilileri de Türkiye büyükelçilerinin ülkeyi terk etmesi yönünde kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini bildirdi.

Norveç hükümetinin iletişimden sorumlu direktörü Trude Maseide, “Büyükelçimiz sınır dışı edilmeyi hak edecek bir şey yapmadı” derken, Türkiye’nin demokratik standartlara ve hukukun üstünlüğüne uyması çağrısı yapmaya devam edeceklerini açıkladı. AFP, İsveç’ten de benzer bir açıklama geldiğini aktardı. Danimarka ve Kanada Dışişleri bakanlıkları sınır dışı ile ilgili kendilerine aktarılan bir şey olmadığını söyleyerek Türkiye’den net bir açıklama beklediklerini söylerken, Almanya Dışişleri Bakanlığı ise diğer dokuz ülkeyle yoğun istiare halinde olduklarını açıkladı.

‘Rasyonelliğini tamamen yitirdi’

Erdoğan’ın kriz arayışlarının ilk perdesi olan savaş teskeresine evet diyeceklerini açıklayan İYİ Parti’nin kurmayları da Erdoğan’ın açıklamasının kazanç getirmeyecek bir hamle olduğunu söylediler.  Türkiye’nin eski Moskova büyükelçilerinden İyi Partili Aydın Sezgin; DW Türkçe’ye konuşarak, “Dışişleri Bakanlığı’nın Erdoğan’ın talimatına direnmesi mümkün değil. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Erdoğan’ı yanlıştan çevirebileceğini, onu ikna edebileceğini düşünmek imkansız. Çünkü Türkiye’de dışişleri bakanı, Erdoğan’ın sekreteri gibi çalışıyor. İç siyasette sıkışan Erdoğan, bir hamle yapıyor kendince ama bu hamleden kazanç elde edemez”

“Korkunç durumdayız”

DW Türkçe’ye konuşan DEVA Partisi Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Başkanı Yasemin Bilgel, Türkiye’nin korkunç bir duruma düştüğünün altını çizdi. Erdoğan’ın rasyonelliğini tamamen yitirdiğini belirten Bilgel, “İç siyasette sıkışmış bir liderin Türkiye’yi dünyadan koparabileceğini açıkça görüyoruz. Diplomaside diyalog temeldir. Erdoğan’a bunu kim hatırlatacak?” ifadelerini kullandı.

Diplomatlar karara karşı (mı?)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kavala için çağrı yapan 10 büyükelçiyi “istenmeyen kişi” ilan etme talimatı verdiğini söyledi. Ancak DW Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre Dışişleri diplomatları bu kararı geri çevirmeye çalışıyor. DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, Erdoğan, büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edilmesi talimatını ilk olarak Afrika gezisinde verdi. Ancak Dışişleri Bakanlığı diplomatları kararı geri çevirmeye çalışıyor. Bu bilgilere göre, Dışişleri Bakanlığı’nda büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edilmesiyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Ancak Dışişleri diplomatlarının ise bu girişimi durdurmaya çalıştığı belirtiliyor.

‘Yılmayacağız!’

Avrupa Parlamentosu eski Türkiye Raportörü ve Hollandalı parlamenter Kati Piri de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, büyükelçilere destek verdiğini açıkladı. Ankara’nın AİHM kararlarına uyması gerektiğini söyleyen Piri, tüm AB’nin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilen büyükelçilere destek olması gerektiğini söyledi. Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli ise Twitter hesabından paylaştığı mesajında “10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi, Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işareti. Yılmayacağız.” dedi.

İsveç’te yayımlanan Hallandsposten gazetesine konuşan Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Paul Levin, Türk hükümetinin olağan dışı bir tepkide bulunduğunu belirterek, bu durumun Erdoğan’ın baskı altında olduğuna işaret ettiği yorumunu yaptı.

‘Ülkeyi uçuruma sürüklüyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın açıklamasının “mahvettiği ekonomiye suni gerekçeler yaratma çabası olduğunu” söyledi. Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: “Ülkeyi hızla uçuruma sürükleyen şahıs, bu sefer de ‘10 büyükelçinin ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi emrini’ vermiş. Açıkça söylüyorum; bu hareketlerinin sebebi milli çıkarları korumak değil, mahvettiği ekonomiye suni gerekçeler yaratma çabasıdır. Dönüp bir bak halkın sofrasına!”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Erdoğan, Kati Piri, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman kavala,