İklim krizine ve ekolojik yıkıma DUR diyoruz

22 Eki 2019

Ekoloji Birliği tarafından 6 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan, DİSK, KESK, TMMOB, ve TBB tarafından da desteklenen “İklim krizine ve ekolojik yıkıma DUR diyoruz” mitingine birçok sanatçı, yazar ve şair destek verdiğini duyurarak bir çağrı metni yayınladı. Çağrıyı ve çağrıyı yapanların listesini aşağıda yayınlıyoruz.

‘Sanatçılar olarak diyoruz ki:

“Anayasa Madde 56: Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir. Termik santraller, JES’ler, HES’ler, RES’ler ve vahşi madencilik faaliyetleri ile gerçekleştirilen ekolojik yıkım sağlıklı bir çevrede yaşam hakkımızı ihlal ediyor. Ülkemiz hızla yaşanmaz bir hale geliyor. Taş taş üstünde bırakılmayan bir şehri, bir ülkeyi yeni baştan daha güzel imar edebiliriz. Yanan bir ormanı yeniden daha gür yetiştirebiliriz. Yüz binlerce metre kare üzerine yayılmış, yüz milyonlarca ton siyanürlenmiş atığın, ağır metallerle birlikte toprağımızı, suyumuzu ve havamızı zehirlemesine göz yumamayız. Balıkesir Balya’da işletilen kurşun, gümüş ve altın madeninin1892’den beri (127 YILDIR) her yıl yağan ilk yaz yağmurundan sonra derede bir tek balık, kaplumbağa, kurbağa kalmadan tüm canlıların öldüğünü biliyoruz. Eşme- Kışladağ altın madeni siyanüründen insanların zehirlendiğinin raporlarla tespit edilip mahkeme kayıtlarına geçtiğini biliyoruz. Maden yatakları çevresinde ve Aydın ovalarında JES’lerden dolayı sebze ve meyvelerin daha şimdiden olgunlaşmadan çürüdüğünü biliyoruz. Bugün nasıl yanlış tarım politikalarıyla yerel tohumlarla üretim engellenip ithal tohum kullanmak zorunda bırakıldıysak, yarın içecek suyumuzu da dışarıdan satın almak zorunda kalacağımızı biliyoruz. Munzur Dağları’ndan Kazdağları’na, Fatsa’dan Aydın ovasına ülkemizin dört bir yanında geri dönüşü olmayan, doğa ve canlı yaşamı üzerinde oynanan bu aç gözlü oyuna neden olan, ülkemizin emperyal şirketlere ve yerli işbirlikçilerine peşkeş çekilmesine derhal son verilmeli, tüm ruhsatlar iptal edilmelidir.”

Sorun yaşam sorunu diyen Destek imzacıları:

Adnan Özyalçıner - Yazar, Ahmet Telli -Şair, Ahmet Zeki Yeşil - Çizer, Ali Galip Kabasakaloğlu - Şair, Alper Akçam - Yazar, Aydemir Çimen -Yazar, Ayşe Yıldırım -Yazar / Gazeteci, Binali Duman - Şair, Celal Başlangıç -Yazar/ Gazeteci, Cengiz Bektaş - Yazar, Cengiz Sağlam -Sanatçı, Cuma Boynukara - Şair, C.Hakkı Zariç - Şair, Dedocan Luvi -Şair, Ekrem Kılıç -Karikatürist, Emirali Yağan -Şair, Fadıl Öztürk -Şair / Yazar, Ferhat Tunç - Sanatçı, Fergun Özelli - Yazar, Hakan Kuyumcu -Fotoğraf sanatçısı, Hasan Sağlam -Sanatçı, Hasan Uğur Taşçı - Yazar, Hüseyin Şahin -Şair, Hülya Tozlu - Yazar, İlkay Akkaya -Sanatçı, İlhan Gülek - Yazar, Lal Laleş -Şair / Yazar, Mahmut Temizyürek - Şair, Mazlum Çetinkaya -Şair, Mazlum Vesek -Gazeteci / Yazar, Menderes Samancılar - Sanatçı, Murathan Muradoğlu -Yazar, Mustafa Yıldız -Karikatürist, Mustafa Köz - Şair, Namık Kuyumcu -Şair, Nesimi Aday -Şair, Nevzat Çelik -Şair, Nilay Özer - Yazar, Nihat Ateş - Şair, Nükhet Eren - Yazar, Nuray Gök Aksamaz- Yazar, Nurhan Yıldırım -Ressam, Önder Birol Bıyık - Şair / Yazar, Özer Akdemir Yazar/ Gazeteci, Özgün Ever Bulut -Şair / Yazar, Ragıp Zarakol - Yazar, Recep Çöl - Şair, Serap ErdoğanYazar, Sercihan Alioğlu -Heykeltraş, Servet Kocakaya -Sanatçı, Sibel Öz - Yazar, Suavi - Sanatçı, Tahir Şilkan - Yazar, Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu, Uğur Sümer - Yazar, Umay Umay - Sanatçı / Yazar, Ünal Ersözlü -Şair, Vecdi Erbay -Şair, Yalçın Bürkev - Yazar, Yasemin Göksu -Sanatçı, Zeki K. Ergin - Yazar.

EKOLOJİ SERVİSİ

 


Etiketler :