İkizdereli kadınlar: Dereler bosbulanuk akayi

15 May 2021

Cengiz İnşaat tarafından Eskencidere'ye yapılmak istenen taş ocağı madeni için kadınlar ve köylüler bayramda da direniyor. Jandarmanın engelleme girişimlerine kadınlar,  "Dereler bosbulanuk akayi" diye tepki gösterdi. Ayrıca akşam saatlerinde de iş makinalarının çalıştığı bölgede heyelan meydana geldi

Cengiz İnşaat tarafından Rize'nin İkizdere ilçesindeki Eskencidere Vadisine yapılmak istenen taş ocağı madeni için mücadele sürüyor. İş makinaları ise yasak dinlemeden bayramda da çalışmalarını sürdürüyor. 

Şimdiye dek yapılan kazılar sonucu birçok ağaç katledilirken, doğada da gözlemlenebilir tahribatlar başladı. Köy evlerinin musluk sularından akan sular bulanık olurken, derelerden de çamur akmaya başladı.

Direnişin ilk gününden beri ön sıralarda yer alan İkizdereli kadınlar, bayramın üçüncü gününde de doğa katliamının yapıldığı bölgeye geldi. Jandarmanın engelleme girişimlerine tepki gösteren kadınlar, "Dereler bosbulanuk akayi" dedi.

Gece heyelan yaşandı

Dün akşam saatlerinde iş makinalarının çalıştığı bölgede heyelan meydana geldi. Yaşanan heyelan musluklarından akan çamurlu suyu farkeden köylüler alana gittiklerinde Cengiz’in heyelan sonucunda kayan toprağı, taşı dereye taşıdığını gördü.

İnşaat alanına giden köylü kadınlar, “Kamyonlarla deremizi taş, toprak dolduruyorlar. Biz yıllardır bu suyu içiyoruz” diyerek tepki gösterdi.

RİZE


Etiketler : İkizdere Eskencidere Vadisi, Cengiz İnşaat,