İkizdere'den Fatsa'ya destek

10 Haz 2021

Cengiz İnşaat'ın doğa katliamına karşı nöbetini sürdüren İkizdereliler, Fatsa'da siyanürlü altın arama projesi için mücadele eden yurttaşlara destek verdi: Ormanlar çocuklarındır

Rize'ye bağlı İkizdere'de Eskencidere Vadisi'nde doğa katliamı Cengiz İnşaat tarafından devam ediyor. İkizdereliler, yapılmak istenen taş ocağına karşı mücadelerine ve doğa nöbetlerini engellemelere rağmen sürdürürken, Cengiz İnşaat taş ocağı ısrarından vazgeçmiyor. 

Fatsa'ya selam

Gençağa Karafazlı'nın haberine göre; İkizdereliler, Fatsa'da maden arama sondajına karşı aylardır direnen yurttaşlara selam gönderdi. İkizdereliler çektikleri videoda "Ormanlar çocuklarındır" dedi.

Fatsa'da ne olmuştu?

Ordu'nun Fatsa İlçe merkezine 10 dakika mesafedeki siyanürlü altın madeni korkusu giderek büyüyor. Şirket de çalışma alanını her yıl genişletiyor.

İngiliz Stratex firması ve Bahar Madencilik ortaklığıyla yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan görüntüler Karadeniz'in yemyeşil iki bin dönümlük alanını çöle çevirdi. 4 yıldır faaliyette olan şirket maden arama bölgesini genişletebilmek için kestane ormanı ve fındık bahçesini katletme hazırlığı içinde. Kaz Dağları'nda olduğu gibi Ordu'da da yüzlerce arama ruhsatı dağıtıldı. 58 bin dönümlük bir alanda siyanürlü altın üretimi planlandı.

Dünyada üretilen 1 milyon ton fındığın 700 bin tonu Türkiye'de üretiliyor. Türkiye'deki üretimin yüzde 30'u yani 214 bin tonu ise Ordu çıkışlı. Sadece Fatsa- Ünye havzasındaki yıllık üretim miktarı 107 bin ton. Fındığın Türkiye'ye ihracat getirisi ise 2 milyar dolar civarında.

HABER MERKEZİ


Etiketler : İkizdere Eskencidere Vadisi, Cengiz İnşaat, ordu fatsa,