İHD: Tutukluların sağlık hakları ihlal ediliyor

06 Tem 2020

İHD, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki hak ihlallerine dair hazırladığı raporu açıkladı. Raporda tutukluların sağlık hakkının ihlal edildiği ve herhangi bir yayına ulaşamadıkları yer aldı


İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi Hapishane Komisyonu, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. Şube binasında yapılan açıklama Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ve çok sayıda kişi de katıldı.


İHD Merkez Hapishaneler Komisyonu üyesi avukat Mehtap Sert, 24 Haziran'da cezaevindeki Cebrail Ancar, İsmail Tanboğa ve Sıddık Güler'le görüştüklerini aktararak, tutukluların sağlık hakkı ihlali, ayakta sayım, onur kırıcı davranışlar, Kürt oldukları için dil sorunu, yayına ulaşamama ve telefon görüşmelerinde sorun yaşadıklarını dile getirdiklerini kaydetti.


Hijyen malzemeleri yok


Tutukluların, yeterli revir hizmeti alamadıklarını ve hastaneye götürülmediklerini kendileriyle paylaştıklarını söyleyen Sert, hasta tutuklulardan Sıddık Güler ve İsmail Tanboğa’nın cezaevi idaresinde diyet yemeği istedikleri halde verilmediğini bildirildiği dile getirdi. Sert, "Cezaevinde ilaçlama yapılmadığı için böcek sorunu yaşadıklarını ve sağlıksız bir ortamda yaşadıklarını belirtmişlerdir. 3 kişilik koğuşlarda 6 kişi kalmalarının yarattığı sorunları dile getirmişlerdir. Ayakta sayım yapıldığı belirtilmiş. Özellikle İsmail Tanboğa hastalığı nedeniyle kepek ekmek istediğinde 'sen teröristsin’ denilerek aşağılandığı, korona salgını nedeniyle kendilerine gerekli hijyen malzemeleri verilmediği için görevlinin malzemelerini kullandıklarında azarlandıkları bildirilmiştir" diye konuştu.


Mektuplar gönderilemiyor


Cezaevinde kütüphane olmadığı ve dışarıdan kargo kabul edilmediği için hiçbir yayına ulaşılmadığını raporlaştırdıklarını ifade eden Sert, "Yazdıkları mektupların gönderilmediği, yakınları ile mektupla  iletişim kuramadıkları, korona salgın sürecinde mahpusların yakınları ile görüşmelerinde kısıtlamalar, telefon görüşmelerinde sorun yaşadıklarına dair ihlaller bildirilmiştir. Hazırladığımız rapor hapishanelerde yaşanan hak ve ihlallerini göstererek, yetkililere mahpusların yazamadığı sorunların duyurulması ve çözüm yolunda adım atılması aynı zaman da tutsaklarla dayanışma içinde olacağız" dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Hak ihlalleri, ihd,